Ђоковић, млађи брат најбољег тенисера на свету Новака, у опширном интервјуу дотакао се многих детаља, а неизбежно питање било је у вези Новакових највећих ривала Роџера Федерера и Рафаела Надала. Да ли је могуће довести такве звезде на Србија опен?
„Мислим да је немогуће довести Надала јер је у истој недељи Барселона. Тамо се централни терен зове по његовом имену... Не вреди уопште послати мејл или поруку, то је тако. Што се тиче Федерера, било би нам част да га једне године доведемо, али чињеница је да је довести тако једног играча – скупо. Федерер није био у оптицају ове године, али надамо се да ће продужити каријеру толико да можемо да га доведемо и да га представимо пред српском публиком“, рекао је Ђоковић у „Миљановом корнеру“.
Поред Ђоковића, највећа звезда Србија опена, који је на програму од 19. до 25. априла, биће Доминик Тим ког нећемо гледати наредне недеље у Монте Карлу.
Тим се повукао са овог Мастерса и та вест, у том тренутку, никако није обрадовала директора Ђорђа Ђоковића.
„Јако сам био уплашен када сам видео да Доминик Тим неће играти у Монте Карлу. Следеће јутро, након сазнања да Тим неће играти Монте Карлу, одмах смо ступили у контакт са његовим агентом и њим лично, добили смо потврдан одговор да ће играти у Београду и то ми је било велико олакшање.“
Ђорђе открива да је Аустријанац био заинтересован да дође и пре него што су му упутили званичан позив.
„Пре него што смо га званично позвали, он је већ чуо да се организује турнир и био је веома заинтересован. Тим је јако близак са Новаком, а и он и ја имамо лично добар однос. Тај однос је и ојачао током Адрија тура. Имамо одличан односа са комплетном његовом екипом и јако ми је драго због тога.“
Организација АТП турнира веома је комплексна, а ових месеци је то још сложеније због пандемије вируса корона.
„Јако је тешко, лимитиран је број турнира. Имали смо мало среће, због пандемије се много турнира повукло. Добили смо лиценцу без сазнања да ли ћемо моћи да организујемо, да ли ћемо моћи финансијски да испратимо. На срећу успели смо и узели петогодишњу лиценцу, уз опцију куповине. Зашто? Ми имамо индикације да ова недеља може да прерасте у нешто веће, да прерасте у АТП 500. То нам је и циљ. Морамо да урадимо све изнад очекивања и стандарда АТП лиценце 250 да бисмо добили 500. Сматрам да то и радимо“, рекао је Ђорђе Ђоковић.
АТП људи обишли су завршне радове пред почетак Србија опена и Ђоковић каже да су веома задовољни учињеним.
„Имали смо прву инспекцију од АТП која је прошла веома добро. Било је напорно објаснити све, објаснити логику зашто је нешто овде, нешто тамо, итд... Све смо урадили по прописима АТП, али неке ствари не можемо да урадимо на тај начин. Онда смо морали да створимо логику зашто би то ишло ту, а да опет нема никаквог контакта између организације и играча. Нама је важно да играчи остану нетакнути. То је све прошло како треба. Ретке су недеље које могу да прерасту из АТП 250 у 500. Ми смо одабрали баш једну која може, зато смо и направили петогодишњи договор, уз опцију куповине, јер готово извесно да ћемо у прве три године добити лиценцу АТП 500. Уколико то није случај, онда бисмо прешли на неку другу недељу.“
Ђорђе се у разговору са нашим Миљаном Милићевићем кратко дотакао и прошлогодишњег Адрија тура.
„Људи мисле да желимо да направимо нови 'корона парти' или да се оперемо од нечега што је настало прошле године. Апсолутно не. Нама се јавила амбиција и жеља да организујемо АТП турнир током Адрија тура када смо видели прелепе пуне трибине и осмехе на лицима људи. Тад је све кренуло. Одмах после Адрија тура смо почели да радимо на томе, да добијемо АТП турнир и сада када смо га добили не могу да кажем да сам уплашен било чега, немам никакав страх, радимо све по прописима, све како треба да буде. Циљ ми је да задовољимо играче, као и челне људе АТП. Желимо да овај турнир прерасте у нешто веће и једини начин да то урадимо је да задовољимо све учеснике ове организације и оне изнад нас, као што је АТП.“
Награде на турнирима одређују организатори и Србија опен, као турнир из серије 250, може да се похвали са великим наградним фондом у категоријама истих такмичења.
„Наградни фонд је два или три пута већи у односу на друге турнире из серије 250. Мислим да је само Доха из ове серије у рангу нашег наградног фонда. Ко изгуби у првом колу добија око шест хиљада евра, што је јако лепо. Нама је циљ да будемо изнад стандарда наше категорије. Имали смо амбицију да наградни фонд буде још већи, али морали смо да смањимо, а опет је јако велики – 650 хиљада евра.“
На питање колико је Новак помогао у организацији, Ђорђе каже:
„Па, није пуно учествовао у организацији и довођењу играча. Али, сигурно да је његов утицај постојао. Сви знају да сам његов брат и да је ово у организацији породице, имао је сигурно, са те стране, велики утицај и драго нам је што јесте. Добили смо невероватан број играча из Топ 50.“
„Искрено сматрам да смо урадили много тога што ће играче изненадити. Баш сам причао са тур менаџером АТП-а и он каже: 'Имате турнире где дођете, одиграте, не обраћате пажњу на детаље, а имате турнир попут Београда где ће бити нешто налик Реал Мадриду, Бајерн Минхену, то је квалитет који смо ми њима направили“, додао је.
Ђорђе истиче да је Србија опен, а потом и ВТА турнир у Београду, као и два Челенџера која ће се одиграти у овом периоду, само подлога за будућност, односно жеља да у Србија има што више професионалних тениских турнира.
„Познато је у тениском свету да Италијан може да не изађе из Италије и да буде међу 100 најбољих на свету. То је мени циљ, да тако буде у Србији“, каже Ђоковић.
На крају, не сме се заборавити на ВТА турнир у Београду, такође из серије 250, који ће се играти од 17. до 23. маја. Он по именима можда неће бити звучан као АТП, али и циљ је да српске тенисерке што даље догурају.
„Желимо да наше тенисерке догурају што даље да би се пробиле на ВТА листи. Можемо да очекујемо, Нину Стојановић, Олгу Данилоивић и надам се Ивану Јоровић која излази из повреде. Разговарамо и са Александром Крунић, имамо младу, младу тенисерку која је тек почела да игра професионални тенис. Зове се Лола Радивојевић и она је наша будућа шампионка. Запамтите то име, има свега 15-16 година. Сјајно је да можемо да јој приуштимо да игра овај турнир“, закључио је Ђорђе Ђоковић.
► Спутњик на лицу места – у овај део Србије ће бити упрте очи целог света /фото, видео/
► Промена коју је Ђоковић одавно желео – почиње од „његовог“ града