У наставку седнице, шеф српске дипломатије Никола Селаковић је истакао да је понижавајуће стање у којем се налази српска културна и духовна баштина на простору КиМ, укључујући и четири споменика који су уврштени на Листу светске баштине Унеска - Високи Дечани, Богородица Љевишка, Грачаница и Пећка Патријаршија. Он је навео и да је манастир Високи Дечани најчешће нападани објекат културне баштине на КиМ.
"Уместо решења за проблем угрожености српске баштине, која је и вредан део европског хришћанског наслеђа, Приштина је реаговала негацијом проблема и тврдњом да је самопроглашено Косово оаза верске толеранције и мултикултуралности. Таквим приступом Приштине, српска културна баштина се додатно угрожава", рекао је Селаковић.
Истакао је да је читав случај прерастао у потпуни апсурд, тиме што је невладина организација која себе назива Савет за заштиту људских права и слобода, иначе блиска политичким структурама у Приштини, прошлог викенда затражила да се против игумана манастира Дечани Саве Јањића покрене истрага због ратних злочина.
Шеф српске дипломатије разбио велику албанску лаж о рату на Косову и Метохији
Никола Селаковић одговорио је на седници Савета безбедности УН на оптужбе представника Приштине Донике Гервале.
"Много сам научио данас од многих говорнике и нећу реаговати на све што сам чуо, али дозволите ми да реагујем на поновљене лажне тврдње представника Приштине о броју жртава сексуалног насиља током конфликта на Косову и Метохији, тј. тврдње да је 20.000 Албанки силовано. Покушаји привремених институција на Косову и Метохији су очигледни у њиховом покушају да створе наратив о масовном силовању Албанки и да искористе пропагандне методе и лажи у ту сврху. Јасно је да било жртава на свим странама конфликта, као и то да наша страна има доказе о бројним српским жртвама", рекао је Селаковић.
Он је указао на податке УНМИК-а да је само 1414 пријава о сексуалном насиљу било, 912 прихваћено, док албанска страна говори да је "20.000 Албанки силовано".
На оптужбе о "наводном геноциду над Албанцима", он каже да Приштина наставља са пропагандом мржње, и отвореног непријатељства против српског народа и да је циљ таквих ставова да се сакрије одговорност за албанске злочине.
"Највеће жртве конфликта на Косову и Метохији су недужни цивили, убијени и протерани, без обзира на то да ли су Срби, Албанци или неке друге националности", рекао је Селаковић.
Обраћање започето протестом
Селаковић је обраћање започео протестом због истицања симбола тзв. државности Косова у позадини представнице Приштине Донике Гервале.
"Немам избора него да уложим протест због истицања симбола тзв. државности Косова. Иако су представници Приштине у више наврата били упозорени укључујући од стране председавајућег СБ УН на претходној седници да су овакве злоупотребе седница апсолутно неприхватљиве и представљају флагрантно кршење правила Савета безбедности о учешћу привремених институција у Приштини", рекао је Селаковић позивајући се на члан 39 правила процедуре Савета безбедност.
Поново се суочавамо, поручио је, са, како је рекао, беспризорним непоштовањем тог правила овог уваженог тела.
Поновио је позив да се предузму неопходни кораци да би се спречиле такве злоупотребе.
Представник Русије: Што пре формирати ЗСО
Сви представници чланица Савета безбедности Уједињених нација, поздравили су формирање владе у Приштини после одржаних избора и позвали на наставак дијалога са Београдом уз посредовање Европске уније.
Заменик шефа руске мисије при УН Дмитриј Пољански, на почетку свог излагања је још једном протестовао јер је током излагања представнице привремених приштинских институција иза ње стајала застава тзв. независног Косова.
Пољански је приштинске власти критиковао због недостатка конструктивног приступа, истичући да је најважније да се што пре формира Заједница српских општина. Он је указао на важност рада мисије УН на КиМ у, како је рекао, овим тешким околностима.
"Подржавамо да тренутни буџет и бројност особља Унмика остану непромењени, као и договорену учесталост и формат састанака Савета безбедности УН о КиМ", рекао је Пољански.
Русија је против пријема Приштине у међународне организације, рекао је руски дипломата, подсећајући да је Специјални суд за злочине подигао оптужнице против неколицине високих званичника косовских власти и ОВК.
Још једном је затражио да се правди приведу и казне нападачи на руског дипломату, кога су косовски полицајци пре неколико година претукли на северу КиМ.
Пољански је упозорио и на опасност која вреба од радикалних исламиста на КиМ, као и на нападе на српске верске и историјске објекте.
Представник Сједињених Америчких Држава Ричард Милс је рекао да су обећања лидера Србије и Косова у Белој кући из септембра ојачала темеље за економску сарадњу и развој. Истовремено је похвалио Косово због успостављање односа са Израелом.
"САД позивају обе стране да примене споразуме из прошлости и приступе разговорима у оквиру дијалога прагматично и предвидљиво, са циљем закључења свеобухватног споразума о нормализацији", рекао је амерички представник.
Он је поновио став САД да је Унмик испунио своју улогу и да ту мисију треба укинути.
Кина поручила: Поштујте територијални интегритет Србије
Представник Кине оценио је на седници Савета безбедности да је косовско-метохијско питање кључно за мир и стабилности на Балкану и у Европи и истакао да је важно да Београд и Приштина поступају у оквиру Резолуције 1244 СБ УН како би нашли решење прихватљиво за обе стране.
Представник Кине нагласио је да у овом процесу треба да се поштују суверенитет, независност и територијални интегритет Србије.
Он је подсетио да је дијалог у застоју од децембра прошле године и поручио да се Кина радује његовом наставку и цени спремност српске стране да разговара.
Истовремено је нагласио да се мора имплементирати оно што је раније постигнуто у оквиру дијалога и поручио да би тзв. Косово требало да примењује постигнуте споразуме и што пре учини ефикасне напоре за формирање Заједнице српских општина.
"Јачање јединства између етничких група је једини начин да се постигну мир и стабилност на Косову", рекао је он.
Седница претходно накратко била прекинута
Седница СБ УН накратко је била прекинута када је Димитриј Пољански затражио да представница Приштине промени или уклони заставу тзв. Косова јер, како је нагласио, оно није општепризната држава.
Пољански је рекао да је то "територија и осам чланица Савета безбедности УН не признаје Косово као државу".
„Нисмо против учешћа представника Косова на нашем састанку. То је већ утврђено праксом. Било како било, желео бих да скренем пажњу чланова Савета безбедности да госпођа Гервала седи у позадини амблема Косова. Као што знате, Косово нису сви признали за државу. То је територија, и осам чланова Савета безбедности не признају Косово за државу. С тим у вези, да бисмо наставили, морамо да замолимо представницу Косова или да промени позадину или да склони заставу иза ње. Тада можемо да наставимо“, рекао је Пољански пре прекида седнице.
Британски представник је на то узвртио да седница није званични састанак Савета безбедности на којој се примењују та правила и додао да је на последњем састанку била иста позадина као данас због чега, како је рекао, "не види разлог" да се од представнице Приштине тражи да промени позадину на којој је косовска застава.
Пренос седнице је након тога прекинут, ради консултација иза затворених врата. После консултација, седница је настављена, а иза представнице привремених власти у Приштини Данике Гервале остали су исти симболи.
Иначе, у најновијем извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Унмика као главни политички догађаји у претходном периоду означени су косовски ванредни парламентарни избори 14. фебруара и подизање оптужнице Специјалног суда у Хагу против бивших лидера такозване ОВК у новембру 2020.
У извештају се наводи да су та дешавања успорила дијалог Београда и Приштине уз помоћ ЕУ, и истиче да трајни мир, стабилност и социјално-економски развој на КиМ и у региону зависе од одрживог напретка у дијалогу усмереног на нормализацију односа Београда и Приштине.
Прочитајте још: