„Најважнија ствар је могући лични састанак наредних месеци, као и задатак ресорима и помоћницима да га темељно припреме. То није само вест дана. То је глобалном вест и по размерама, и по значају и по перспективама“, написао је руски сенатор на Фејсбуку.
Како каже, предстоји најтежи посао и било би погрешно да се умањују проблеми, али када постоје формати за разговор о њима, за приближавање ставова или бар за боље разумевање забринутости и намера једни других – то је већ много.
Према његовом мишљењу, то што је баш Бајден позвао Путина „карактеристично је у сваком смислу, посебно у светлу последњих немира“.
Он је истакао да разговор двојице лидера указује на жељу да се „рашчисти“ билатерална агенда колико је могуће, како се не би стварале непотребне сметње у заједничком раду.
Косачов сматра да разговор такође указује на обострану спремност да се разговара о свим нагомиланим питањима у интересима осигуравања стратешке стабилност.
„Ово је веома важан корак напред“, констатује сенатор.
Такође је истакао да је још један важан моменат разговора председника ─ „утврђивање несугласица, али без њиховог драматизовања“.
Корак од конфронтације ка дијалогу
Огласио се и председник Комитета за међународна питања Државне думе Русије Леонид Слуцки, подсетивши да је иницијатива за телефонски разговор између председника САД и Русије потекла од америчке стране и да су то кораци од конфронтације ка дијалогу.
„Управо је Бајден изразио интересовање за успостављање стабилне и предвидљиве сарадње по питању критичних проблема као што су ирански нуклеарни програм, ситуација у Авганистану, глобалне климатске промене. Дакле, са америчке стране, на чију је иницијативу и одржан разговор, то су били кораци од конфронтације ка дијалогу“, рекао је Слуцки.
Према његовом мишљењу, тај став одговара не само узајамним интересима, него и интересима међународне безбедности.
Слуцки је додао да је „добра вест“ то што су „лидери две највеће нуклеарне силе потврдиле спремност да сарађују по питањима стратешке стабилности и контроле наоружања“.
Портпарол генералног секретара УН Стефан Дижарик сматра да је дијалог изузетно важан.
„Мислим да је изузетно важно за рад, који се одвија овде у УН ради мира и безбедности, да Москва и Вашингтон, два стална члана Савета безбедности, имају отворен и позитиван дијалог. Подржаћемо сваки дијалог између две земље“, саопштио је Дижарик.
Подсетимо, председник САД Џо Бајден позвао је руског лидера Владимира Путина и предложио му је да одрже састанак у трећој држави, саопштила је Бела кућа. Поред тога, током телефонског разговора Бајден је изразио забринутост „изненадним“ повећавањем руских војних снага на граници са Украјином.
Раније је амерички председник Џозеф Бајден на скандалозно питање новинара да ли сматра руског председника убицом, одговорио потврдно. Као одговор на то, Путин му је пожелео добро здравље и позвао је америчког колегу да одрже јавну дискусију.
Целу поруку руског председника можете погледати у видео-прилогу: