„Увек смо високо ценили положај став Турске да заштити конвенцију из Монтреа, која је деценијама један од главних инструмената за одржавање безбедности и стабилности у том региону. Ми полазимо од претпоставке да ће све стране, сви они који су стварно заинтересовани за одржавање одговарајућег нивоа безбедности и стабилности, учинити све што је могуће да никакве техничке одлуке не мењају прави режим проласка кроз мореузе“, рекао је Грушко.
Раније је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио да конвенција из Монтреа о статусу залива Босфор и Дарданели нема никакве везе са пројектом канала „Истанбул“.
Ердоган је 2011. године први пут говорио о могућности изградње новог канала који ће спојити Црно и Мраморно море. Пројекат изградње нове морске артерије која заобилази Босфор у случају његове реализације биће највећа инфраструктурна иницијатива у историји Турске. Канал дужине 45 километара биће изграђен западно од центра града, на европској страни провинције Истанбул, а требало би да повећа дневни капацитет од 160 пловила.
Према конвенцији из Монтреа из 1936. године, Турска је стекла потпуну контролу над мореузима Босфор и Дарданели. Споразум гарантује слободан пролаз цивилних бродова кроз Црно море у мирном времену, а ограничава пролаз ратних бродова који не припадају црноморским државама.
Прочитајте још: