Споменик ће се налазити на скверу између улица Гундулићев венац, Дринчићеве, Палмотићеве и Булевара деспота Стефана.
Урађен је према идејном решењу вајара Светомира Арсића Басаре, на основу постојећег вајарског дела тог аутора, изложеног у поставци Историјског музеја Србије.
Уметник је деспота Стефана представио са мачем у десној руци, док у левој држи књигу. Таква симболичка слика деспота Стефана осликава две најважније историјске улоге које је имао - великог владара, витеза и војсковође и књижевника.
Као војсковођа и владар учествовао је у неколико великих битака, а као деспот, иако у тешким годинама после Боја на Косову, успео је да прошири територију и прикључи, између осталог, и Београд својој деспотовини.
Као књижевник најпознатији је по једном од средњовековних ремек-дела, посланици брату Вуку под насловом „Слово љубве“.
Трећи важан сегмент деспотовог живота, који је проглашен и за свеца, била је хришћанска вера, а она је на споменику приказана крстом на грудима, између мача и књиге.
„Висина споменика, који ће бити изливен у бронзи, биће четири метра без постамента, док ће постамент, такође у бронзи, бити висок свега девет центиметара, како би се омогућила боља интеракција грађана с вајарским делом“, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.
Споменик је изливен у Ливници „Јеремић“, најстаријој у Србији, која непрекидно ради од 1927. године.
Неки од њихових радова су скулптура „Играли се коњи врани“ испред Народне скупштине, споменик „Победник“ на Калемегдану, споменик Браниоцима Београда на Новом гробљу, споменик Николи Пашићу на истоименом тргу...
Прочитајте још:
- Ексклузивне фотографије: Деспот Стефан ће у десној руци држати мач у левој књигу – на грудима крст
- Откривање споменика деспоту Стефану Лазаревићу 19. априла у Београду /фото/
- Београд добија још два споменика владарима из лозе Немањића