Тајван, Хонгконг и Синђијанг су унутрашња питања Кине и нико не би требало да се у њих меша, наводи се у саопштењу.
Оцењује се да су разговори Бајден-Суга протекли изван оквира нормалних билатералних односа, наносећи штету интересима трећих страна и угрожавајући мир и стабилност у региону, пренео је Танјуг.
На свом првом директном састанку са једним страним државником Бајден је са премијером Јапана покушао да потврди заједнички наступ две земље у суочавању с деловањем Кине.
Током сусрета, Бајден и Суга су покушали да обнове америчко-јапанско савезништво које је било нарушено током мандата претходног председника САД Доналда Трампа.
Политика према Кини је била централна тема, а двојица лидера посебно су дискутовали о успостављању мира и стабилности у Тајванском мореузу и све снажнијем војном притиску Кине на Тајван.
Ситуација у Хонгконгу и однос Пекинга према мањинским муслиманским Ујгурима у Синђијангу такође је била у врху агедне сусрета Бајден-Суга.
Бајден је после састанка са Сугом рекао новинарима да су њих двојица потврдили своју "челичну подршку америчко-јапанском савезништву" и сагласили се да ће радити заједно на суочавању са изазовима који представља Кина, али и на питањима као што су Источно и Јужно кинеско море и Северна Кореја, пренели су амерички медији.
Прочитајте још: