Према речима посланика Руслана Балбека, Русија ће сама одредити кога ће пропустити кроз мореуз који је под њеном контролом.
„Можда би требало још да им ослободимо наше аеродроме код Москве да им буде згодније? Дрскост те господе је изгубила разумне границе – те дај им Крим, те ослободи мореуз. Можда да се сутра разоружамо како би угодили генералном секретару НАТО-а? Снаћи ће се и без Азовског мора, нека упловљавају у друге луке, а нема потребе да туђе мореузе узимају у уста“, рекао је Балбек.
Посланик Михаил Шеремет подсећа да Москва делује искључиво у оквирима националног и међународног права, конкретно поморског права.
„Узимајући у обзир ситуацију код наших граница, приморани смо да јачамо и штитимо наше приграничне територије“, констатовао је Шеремет.
Он је додао да Русија предузима све мере у циљу осигуравања безбедне пловидбе у њеним територијалним водама и спречавања провокација.
Шеф Комитета за народну дипломатију и међунационалне односе кримског парламента Јуриј Гемпељ такође је указао на легитимност затварања дела Црног мора у територијалним водама Русије.
„Нема потребе да се политизује и спекулише о затварању дела Црног мора код обала Крима. Позивамо власти Украјине и западних земаља да престану да се мешају у унутрашње ствари Русије. Русија има право да предузима било какве мере и акције у својим територијалним водама како би заштитила државне интересе“, поручио је Гемпељ.
Русија се увек понаша коректно и уздржано у међународним односима, због тога би друге земље требало да се угледају на њу, додао је он.
Осим тога, мере Москве су оправдане и сврсисходне, узимајући у обзир стално погоршавање ситуације код граница Русије за шта су „заслужне“ земље НАТО-а и Украјина, закључио је Гемпељ.
Раније су Пентагон и НАТО позвали Русију да одустане од забране уласка страним бродовима у поједине делове Црног мора.
Према информацијама из билтена Управе за навигацију и океанографију Министарства одбране Русије, који је објављен 14. априла, од 21.00 часова 14. априла до 21.00 часова 31. октобра обуставља се остваривање права на мирни пролазак кроз територијална мора Русије за иностране војне бродове и друга државна пловила у три региона Црног мора. Притом је истакнуто да зоне планиране за затварање неће ометати пловидбу кроз Керчки мореуз, а све зоне се налазе у територијалним водама Русије.
Прочитајте још:
- Пребацивање НАТО и америчких снага ка руским границама води ка новој „рунди“ напетости
- Патрушев: Који су национални интереси САД на Црном мору?