Међутим, сада сателитски снимци показују да тог масивног глечера више нема, односно да је разбијен у више мањих делова, за које амерички Национални центар за податке о леду каже да их више и не вреди пратити.
А68 се одвојио од ледене области на ивици антарктичког полуострва и годину дана је углавном мировао, међутим, онда је почео да плута према северу и да убрзава услед јаких струја и ветрова.
Тежак милијарду тона, глечер је кренуо ка Јужној Џорџији, британској острвској територији у јужном Атлантику, са плићацима где се истопи већина ледника, пренео је Танјуг, позивајући се на светске медије.
This is the end of A68 and the whole family of icebergs it spawned. It started the size of Delaware, but the largest remaining piece is 3x2 NM, which is admittedly is a big chunk of ice, but small by #Antarctica standards. It broke up ~140NM NE of S Georgia. @tomalak55 @usnatice pic.twitter.com/Wtg07zNq8V
— Iceberg Mayhem 🧊🇦🇶 (@Readinger11) April 16, 2021
Овај глечер је некако успео да избегне ту судбину, али су га уместо острвских плићака, прогутале топлије воде и више температуре ваздуха у Атлантику, и разбиле га у делове.
„Запањујуће је да је А68 трајао толико. Разбио се на четири, пет делова, а онда су се ти делови додатно разбили у још мање“, рекао је Ејдријан Лакмен, са универзитета у Свонсију.
А68 ће најбоље остати упамћен по првом глечеру који је постао звезда на друштвеним мрежама, јер су људи из целог света качили сателитске снимке ледника.