Портпарол кинеског Министарства спољних послова Ванг Венбин рекао је да Јапан није постигао консензус са међународном заједницом или суседима о најбољем и најсигурнијем начину одлагања „пречишћене“ отпадне воде из нуклеарне електране Фукушима.
Ванг је рекао да је Јапан имао на располагању пет опција, али да је изабрана најјефтинија опција.
„Токио није исцрпео све методе безбедног одлагања. Из сопствених интереса, Јапан је једнострано изабрао океан, јер то изискује најмање економских трошкова“, рекао је он.
Портпарол тврди да је опција коју је изабрала влада у Токију најгори избор за глобалну заједницу.
„План Јапана суочиће свет са највећим ризицима по животну средину, здравље и безбедност, а одговорност, коју званични Токио треба да сноси, преноси се на цело човечанство. Ово је крајње неодговорно понашање“, наводи Ванг, а преноси РТ.
Влада Јапана је протекле недеље донела одлуку да се огромне количине радиоактивне воде из нуклеарне електране Фукушима испуштају у наредне две године у Тихи океан, чему се огорчено противе локални рибари, житељи околних места и владе многих држава, док су власти САД подржале Токио у овој намери.
Прошле године је Гринпис известио да су отпадне воде из постројења опасније него што је јапанска влада навела.
Њихова публикација под насловом „Реалност кризе са радиоактивном водом из Фукушиме“ тврди да наводно пречишћена вода још увек садржи опасне нивое угљеника-14, радиоактивне супстанце која има потенцијал да оштети људску ДНК.
Организација је тврдила да је јапанска влада погрешно описала воду као „пречишћену“ и створила утисак да је радиоактивни тритијум једини радионуклид у води.
Прочитајте још: