„Све што се ради у вези са упловљавањем бродова у Црно море, ради се с једним циљем – да се повећа притисак на нашу земљу како бисмо ми, како се они надају, нешто 'схватили' и понашали се онако како они очекују од нас, како бисмо на неки начин показали више попустљивости. Можда мисле да је могуће да се ми нечега уплашимо. Све је усмерено на то“, рекао је наш извор.
Он је нагласио да „руска страна није бројала, нити је њен задатак да броји колико се војних бродова тамо налази“.
„Али ескалација напетости не односи се само на Црно море, него и уопште на све наше односе. Не можемо то да подржавамо. То није наша политика, није наш избор“, рекао је извор из МИП-а.
Притом је подсетио на конвенцију из Монтреа, која одређује максималан број и тежину бродова нецрноморских земаља, њихов депласман, који се истовремено могу налазити у Црном мору.
„Рачунамо на здрав разум оних од којих зависи поштовање конвенције из Монтреа“, поручио је извор из МИП-а.
„Тајмс“ је писао да ће Велика Британија у мају послати разарач и противподморничку фрегату у Црно море у знак солидарности са Украјином и савезницима из НАТО-а у региону.
Раније је извор из Министарства спољних послова Турске саопштио Спутњику да је Лондон послао Анкари обавештење да ће њен брод проћи кроз Босфор у Црно море прве седмице маја.
Прочитајте још:
- Британски медији: Лондон уводи нови закон за борбу против „непријатељских земаља“
- Американцима су Украјинци изговор, прави циљ је у Црном мору