Он је за Си-Ен-Би-Си навео два разлога за будућу пропаст најпопуларније криптовалуте.
Државна регулатива и ризици по животну средину су два кључна фактора који представљају ризик за криптовалуте, рекао је председник инвестиционог одбора саветодавне компаније „Алвин Капитал“ са седиштем у Лондону.
„Не знам где ће се завршити, нити како ће се завршити, али ће се завршити. А кад се заврши, биће гадно, јер више неће бити ничега тамо“, рекао је Ајзакс.
Цена биткоина је током викенда пала за 17 одсто, након експлозивног раста који је кулминирао рекордном вредности од 64.000 долара, усред непотврђеног извештаја да би америчко Министарство финансија ускоро могло да покрене акције на институције које користе дигиталну валуту за прање новца.
Ајзакс је рекао да је оно што се догодило током викенда само наговештај онога што би се могло догодити ако стигну прописи.
„Биткоин је малтене жртва сопственог успеха, ако се овим продуктом омогућује пренос огромне количине новца између потпуно анонимних појединаца, то се противи читавој генерацији прописа“, додао је., преноси Спутњик интернешенал
Биткоин се заснива на блокчејн технологији која обезбеђује сигурност његових трансакција. Криптовалута се, међутим, не може назвати потпуно анонимном, јер блокчејн технологија такође значи да ће свака трансакција заувек бити забележена, што би могло да представља ризик за приватност.
Компоненте биткоина, као што су адресе и трансакције, виде се у текстуалним низовима који се не могу директно повезати са било чијим личним идентитетом, чинећи криптовалуту анонимном за кориснике у одређеној мери.
Ајзакс је такође рекао да је биткоин веома прљав производ и из минуте у минут постаје све прљавији, јер количина енергије која је потребна за „рударење“ расте, а то је још један фактор који убија криптовалуте ако се озбиљно позабавимо климатским променама.
Процес рударења биткоина ослања се на рачунаре који се утркују да реше математички проблем за сваку трансакцију, а који је први реши и верификује трансакцију – „заради“ новчић. Решавање ових једначина постаје све конкурентније и теже јер се широм света укључује све већи број људи, а технологија напредује.
Понуда „новчића“ за рударење, међутим, ограничена је на 21 милион, а до фебруара је „ископано“ 18 милиона биткоина.