Према речима вирусолога Шеклера разлог зашто се млади мање вакцинишу је порука која им је слата у последњих годину дана - да су мање угрожени.
"То је створило уверење код њих да су отпорни и да то није тема за њих. Међутим, сада и млађи људи обољевају и имају и тежу клиничку слику, и зато је неопходно да им се пошаље порука да треба да размишљају о заштити", рекао је за РТС Миланко Шеклер.
Када је реч о антителима Шеклер каже да је најнезахвалније говорити о нивоу антитела који нас штити.
"То што се установи да их имамо је добро за нас, али то није гаранција да смо заштићени. Ако је наш организам био исцрпљен болешћу ми смо и даље изложени. Квалитет антитела после прележане болести није исти", објаснио је вирусолог.
Истраживање које је о ефекту вакцина рађено у Крагујевцу веома је важна, а закључак је да све вакцине које се примењују у Србији ефикасно штите.
"Неке вакцине брже стварају заштиту, а неке спорије, отуда се чешће заражавају они који су примили неку од вакцина које спорије стварају антитела, и ако се изложите вирусу у ризику сте да се заразите. Морам да напоменем да иако имате брзину код Фајзера и Спутњика ту су и чешће нуспојава док их код Синофарма готово да нема, тако да све има своје предности и мане", каже Шеклер.
Када је реч о вакцини Астра Зенека и недоумицама да ли је она безбедна, Шеклер каже да је интересантно да земље које су власници те вакцине Британија и Шведска, као и Финска, Словенија и друге земље и даље вакцинишу и позивају своје грађане да се њоме вакцинишу.
"Подаци у нашој земљи показују да није било никаквих ситуација, конкретно појава тромбозе и та повезаност није ни доказана нигде у свету, тако да смо и даље у домену инсуниација. Јако је лоше када се меша политика или нечији интереси јер онда не говоримо о научним чињеницама", сматра Шеклер.
Вирусолога и микробиолога највише охрабрује код нас број вакцинисаних и даља заинтересованост за вакцинацију.
"Оног тренутка када приђемо бројци од преко четири милиона вакцинисаних, ми дневно нећемо имати више од 100 нових случајева, биће довољна једна добро опремљена ковид болница и цео систем, како здравствени тако и друштвени, моћи ће да се врати у нормалу", истиче Шеклер.
Ако се то постигне у наредним месецима, онда ће ниво колективног имунитета бити довољан да нас изведе на нормалан пут и нормалан живот, закључио је вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву Миланко Шеклер.