„Одржавамо дипломатске односе са владом Белорусије. Одувек смо се надали да ће доћи до нормализације ових односа и то и даље остаје наш циљ. Присуство нашег амбасадора у Минску је од кључне важности са становишта ових напора“, рекао је Прајс на брифингу.
Портпарол је додао да би повратак америчког амбасадора у Белорусију омогућило да се Минску пошаље „моћан сигнал“.
„Ништа се неће вратити у нормалу док не видимо промене у понашању Лукашенковог режима“, додао је он.
Раније су Сједињене Америчке Државе саопштиле да не признају резултате председничких избора одржаних у Белорусији у августу 2020. године на којима је, према подацима Централне изборне комисије, Александар Лукашенко победио шести пут, али сматрају да би присуство амбасадора у Минску одговарало интересима Сједињених Америчких Држава. На челу амбасада две земље су отправници послова, након што су Белорусија и САД 2008. године опозвале своје амбасадоре.
У марту је саветник америчког државног секретара Дерек Шоле у телефонском разговору са министром спољних послова Владимиром Макејем изјавио да постоји спремност америчког амбасадора да дође у земљу. Међутим, недавно постављена за амбасадорку у овој земљи Џули Фишер изјавила је у једном од својих интервјуа да до сада није могла да отпутује у Минск, пошто није добила белоруску визу.
Прочитајте још: