Претходно је Министарство спољних послова Чешке одлучило да број запослених у амбасади Русије у Прагу до краја маја изједначи са бројем запослених у чешком представништву у Русији, што значи да би из Прага могло бити протерано 70 запослених у руској амбасади.
„Чешка је суверена земља. Докази о терористичком нападу на територији наше земље, које имамо захваљујући раду тајних служби и полиције, не можемо да оставимо без реакције. То није ситуација која би нас радовала. Не ради се о ескалацији. Чешка је заинтересована за коректне односе са Русијом. Надали смо се да ће Русија спознати да је њена реакција била претерана, али наш предлог како би се страсти стишале, остао је без одговора“, рекао је Бабиш новинарима.
Због тога су, како је додао, одлучили да адекватно реагују.
„О нашим корацима је информисан председник и он их подржава“, рекао је Бабиш.
Подсетимо, Бабиш је 17. априла саопштио да Праг сумњичи руске обавештајне службе да су одговорне за експлозију у складишту муниције у селу Врбјетице 2014. године. Истог дана, чешки министар спољних послова Јан Хамачек изјавио је да његова земља протерује 18 руских дипломата. Такође, полиција Чешке објавила је потерницу за држављанима Русије Александром Петровом и Русланом Бошировом које Лондон оптужује да су одговорни за тровање бившег руског обавештајца Сергеја Скрипаља и његове ћерке Јулије.
Следећег дана објављене су реципрочне мере Русије. Амбасадор Чешке у Москви Витеслав Пивонка позван у Министарство спољних послова Русије, где је обавештен да је 20 запослених у чешкој амбасади проглашено за персоне нон грата и да они морају да напусте Русију у року од 24 сата.
Руско Министарство спољних послова нагласило је да су изјаве о умешаности руских обавештајних служби у експлозију у Врбјетици апсурдне, неосноване и измишљене.
Прочитајте још: