„Одлуке о таквим мерама, као што је протеривање дипломата, је индивидуална одлука сваке државе ЕУ“, рекао је он.
Према његовим речима, ЕУ разматра све аспекте односа са Русијом, па и проблеме у чешко-руским односима. Он је подсетио да су земље ЕУ у изјави шефа европске дипломатије заједнички изразиле подршку и солидарност са Чешком и спремност да предузму одговарајуће мере.
„Нисмо донели никакву одлуку на састанку министара спољних послова 19. априла, али дискусије се настављају. Не желим да предвиђам будуће акције држава", закључио је представник Европске комисије.
Подсетимо, премијер Чешке је 17. априла саопштио да Праг сумњичи руске обавештајне службе да су одговорне за експлозију у складишту муниције у селу Врбјетице 2014. године. Истог дана, чешки министар спољних послова Јан Хамачек изјавио је да његова земља протерује 18 руских дипломата. Москва је, као одговор, 20 запослених у чешкој амбасади прогласила за персоне нон грата.
Министарство спољних послова Русије нагласило је да су изјаве о умешаности руских специјалних служби у експлозију апсурдне, неутемељене и умишљене. САД-е и европске земље стоје иза протеривања руских дипломата из Прага и на овај начин покушавају да реше сопствене унутрашње проблеме.
Министар спољних послова Чешке Јакуб Кулганек је 21. априла поставио ултиматум Москви, рекавши да све протеране дипломате из Русије морају да врате до поднева назад у руску престоницу, иначе ће се број запослених у амбасади Русије у Прагу смањити и свести на исти број као у чешкој амбасади у Москви.
Портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова предложила је Прагу да остави ултиматуме за комуникацију унутар НАТО-а и додала да је „такав тон неприхватљив за Русију“.
Представник НАТО-а је саопштио да је Алијанса у потпуности солидарна са Прагом и ове недеље намерава да разговара са чешким министром спољних послова о ситуацији у односима Чешке и Русије.
Прочитајте још: