Историја Зелених није предуга у односу на традиционалне, велике немачке партије, али они већ четири деценије постоје на политичкој сцени и до су сада имали своје људе на функцијама вицеканцелара и шефа дипломатије. За место канцелара до сада се нису кандидовали, каже за Спутњик дугогодишњи дописник дневног листа „Политика“ из Немачке Мирослав Стојановић.
Да ли ће Зелени преузети примат на немачкој политичкој сцени
У овом тренутку, међутим, математички гледано, Зелени би могли први пут у својој историји добити канцелара.
„Кандидаткиња Зелених има шансе јер политичке акције те партије заиста расту и према последњим проценама они се могу кретати на око 25 одсто подршке гласача, док истовремено пада популарност најјаче немачке партије ЦДУ коју сви везују за Ангелу Меркел, иако она већ две године није на њеном челу. Пад странке је стрмоглав и почео је пре месец и по дана, након два важна покрајинска избора. Пандемија је учинила своје, а очигледно је да се ни федерална влада, али ни покрајинске владе у чијим је надлежностима здравство, нису снашле у том другом и трећем таласу пандемије, па је ситуација на политичкој сцени сада прилично хаотична“, објашњава Стојановић.
Он прецизира да је Хришћанско-демократска унија већ испод 30 одсто, што је за њу веома критично. Подршка бирача у овом тренутку износи око 27 процената, а можда чак иде и ка 25 одсто, па је цела битка сада усмерена на то да та велика, такозвана народна партија не дозволи Зеленима да преузму примат по броју гласова на предстојећим септембарским изборима, који ће се одржати у заиста необичној атмосфери
„Математички гледано могуће је да се карте сложе тако да Социјалдемократе, заједно са Зеленима и Либералима, заиста имају већину да могу да формирају владајућу коалицију. Међутим, питање је да ли ће Социјалдемократе, чије су политичке акције заиста лоше с обзиром на то да се они крећу на око 17 процената, а можда и мање, пристати на то да Зелени први пут буду тај старији, односно важнији партнер у влади“, каже Стојановић.
Он додаје да уколико се настави пад Хришћанско-демократске уније и Хришћанско-социјалне уније, Зелени имају шансе да буду најјача политичка странка, а по немачким прописима најјача странка даје кандидата за канцелара.
Аналена Бербок енергична и уверљива
Канцелар се, подсећа Стојановић, бира већином гласова у парламенту, а не на директним изборима.
„Друго је питање да ли дама која је кандидат Зелених заиста има формат за канцеларку. Она нема превелико искуство, али је очигледно веома енергична. Зелени увек имају двојац на челу странке, једну даму и једног господина, а Аналена Бербок је у последње три године на том месту оставила заиста добар утисак. Она делује уверљиво, а на кандидатури за канцелара честитали су јој чак и они који нису присталице Зелених, а ту је и чињеница да је у целом свету данас тема заштите животне средине заиста приоритетна, па ће се сасвим сигурно наставити тренд раста популарности ове партије“, примећује наш саговорник.
Аналена Бербок иначе нема искуства у власти, али има у политици. Најпре је радила у парламенту ЕУ, да би од 2013. постала посланица у Бундестагу, а од 2018. је заменица шефа странке. Након номинације је поручила: „Заштита климе је задатак моје генерације“.
Стојановић каже да Зеленима иде на руку и чињеница да је Армин Лашет изабран као кандидат конзервативаца, односно уније ЦДУ и ЦСУ.
„Отпао је Маркус Зедер, који ужива популарност и у странци на чијем се челу налази Лашет, и који је имао велике амбиције да буде први канцелар из те баварске странке. Тако да је, када је реч о водећој немачкој партијској коалицији, сада на реду питање страначке дисциплине, односно да ли ће сви из те две странке гласати на изборима за Лашета, који није кандидат који ужива велику популарност чак и у сопственој странци, или ће, како се претпоставља по неким медијима, један део бирача кренути ка Зеленима. У сваком случају без Зелених неће бити могуће да се формира владајућа већина, без обзира на то да ли ће они дати канцелара или не“, указује Стојановић.
Може ли ЦДУ са Зеленима
На питање колико је странка Ангеле Меркел расположена да коалира са Зеленима, саговорник Спутњика каже да су те две партије идеолошки и политички противници деценијама.
„Међутим, последњих неколико година они имају неку врсту експеримента који је доста успешан у две или три покрајине, које су у федералном систему Немачке веома важне, где су или у коалицији са Зеленима, или је човек из Зелених на челу покрајинске владе. Тако да конзервативци већ имају искуство са Зеленима у смислу да могу бити коалициони партнери, а сасвим је сигурно да ће по сваку цену покушати да их приволе да пређу на њихову страну. Уколико се то деси то би била прва црно-зелена коалиција и извесно је да ће се са обе стране политичког блока битка водити око Зелених, јер је и на страни левице, код Социјалдемократа већина наклоњена Зеленима. Али то не значи да ће се тако и определити, јер ће партијски органи покушати да буду у власти са што јачим позицијама“, сматра Стојановић.
Доминација Зелених - велико искушење за Европу
У осврту на то шта би за Европу значила евентуална доминација Зелених на немачкој политичкој сцени, Мирослав Стојановић каже да је за Европу то велико искушење и изазов, јер су све странке у европским земљама до сада, на неки начин, биле „алергичне“ на странке зелених и оне никада нису имале неког великог успеха.
„Тренд је сада мало другачији и ни у једној европској земљи не постоји тако снажна еколошка странка као у Немачкој, па би то вероватно донело једно осећање несигурности јер је Немачка са конзервативцима била, на неки начин, сидро стабилности у Европској унији. У овим нестабилним временима, када се праве велики политички ломови и преслагања на планетарној сцени и где се мењају односи политичких снага и интереса, у Европи би вероватно са зазорљивошћу гледали на чињеницу да Немачка има „зеленог“ канцелара“, верује Мирослав Стојановић.