„Сједињене Америчке Државе не стиде се да друге земље подучавају демократији. При томе, оне не чују гласове својих грађана који директно говоре да институција колегијума електора ствара препреке за демократско изражавање воље народа и омогућава избор кандидата за кога није гласала већина, већ мањина гласача“, написао је Володин на свом каналу на Телеграму.
С тим у вези, посланик је поново подсетио на чињеницу „у каквим политичким турбуленцијама је изабран амерички председник“.
„Довели су ситуацију до експлозивне. А зашто? Углавном због погрешних америчких демократских процедура, архаичног система заснованог монополу две партије старијем од једног и по века“, констатовао је политичар.
Још један разлог за ову турбуленцију је „подривено поверење у изборни систем са његовим нетранспарентним бројањем гласова, неконтролисаним гласањем путем поште и одсуством независних међународних посматрача“.
Обезвређивање демократског принципа
Володин је истакао и да Сједињене Америчке Државе обезвређују основни принцип демократије штитећи Запад од наводних напада Русије и Кине и фактички узурпирају национални суверенитет својих „савезника“.
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе, које су се и саме суочиле са кризом демократије, користећи технологију „шаргарепе и штапа“ често приморају западне владе да делују против воље својих грађана.
„То значи да реални извор власти у таквим државама није суверени народ, већ ‘ујка Сем’“, истакао је руски посланик.
Као пример, Володин је навео случај са гасоводом „Северни ток 2“.
„Немачка се најбоље што може одупире америчком притиску и, по свему судећи, успеће да одбрани право да делује у складу са својим националним интересима. Али у великој већини случајева западни ‘савезници’ Сједињених Америчких Држава постају њихове марионете, спремне да испуне вољу ‘господара’ и иду против интереса својих грађана. Њихова демократија се смањује као шагринска кожа“, закључио је парламентарац.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви. У јануару су Сједињене Америчке Државе прошириле санкције против „Северног тока 2“ на услуге испитивања, инспекције и сертификације, као и услуге или капацитете за надоградњу пловила за полагање. Убрзо након тога, норвешка компанија ДНВ ГЛ најавила је да ће прекинути све активности у вези са инспекцијом гасовода и да неће моћи да га сертификује. А 19. јануара САД су увеле санкције и броду „Фортуна“ и његовом власнику, компанији „КВТ-Рус“.
Прочитајте још:
- Кремљ: САД погрешно тумаче Путинове ставове о демократији, покушавају да наметну своје
- Немачки министар: Не политизовати „Северни ток 2“