Током онлајн састанка, управни одбор Анвисе гласао је за одбијање издавања дозволе за увоз „Спутњика Ве“, коју гувернери 14 бразилских држава траже од почетка априла.
Пре говора и гласања говорника, технички стручњаци агенције препоручили су да се захтев за увоз руске вакцине одбије „све док се не доставе подаци за отклањање утврђених недостатака“.
Реакција произвођача вакцине
Произвођач руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ сматрају да одбијање Националне агенције за санитарни надзор Бразила (Анвиса) дозволе за увоз вакцине у земљу има политичке разлоге.
„Одуговлачење Националне агенције за санитарну инспекцију Бразила (Анвиса) да дозволи увоз и употребу вакцине ‘Спутњик Ве’ у земљи, нажалост, има политички карактер и нема никакве везе са приступом информацијама о вакцини нити са науком“, наводи се на званичном налогу вакцине на Твитеру.
Os atrasos da Anvisa na aprovação do Sputnik V são, infelizmente, de natureza política e não têm nada a ver com acesso à informação ou ciência.
— Sputnik V (@sputnikvaccine) April 27, 2021
Осим тога, произвођач је подсетио да су 2020. године Сједињене Америчке Државе покушале да спрече Бразил да набави руску вакцину у оквиру напора Вашингтона да се супротстави „лошем утицају“ на државе Северне и Јужне Америке.
Увоз вакцине у Бразил
Почетком априла Врховни суд Бразила дао је Анвиси рок од месец дана да донесе одлуку о увозу вакцине „Спутњик Ве“, у противном би дозвола требало да се изда аутоматски. Регулатор је као одговор затражио од суда да му да више времена за ову одлуку „како би прикупио податке о ефикасности и безбедности препарата“.
Национална техничка комисија за биолошку безбедност бразилског Министарства за науку прогласила је раније руску вакцину против ковида 19 „Спутњик Ве“ за безбедну и одобрила њену комерцијалну производњу у земљи.
Вакцина „Спутњик Ве“ одобрена је већ у 60 земаља са укупном популацијом од око три милијарде људи. Вакцина заузима друго место у свету по броју одобрења које је добила од владиних регулатора. Ефикасност вакцине износи 97,6 одсто на основу анализе података о 3,8 милиона вакцинисаних држављана Русије, што је више од података које је претходно објавио медицински часопис „Лансет“ (91,6 одсто), саопштио је Руски фонд за директне инвестиције и Истраживачки центар „Гамалеја“.
Прочитајте још: