Како преноси РТС, жбун се налази на једном игралишту, а у полицији кажу да тако џепаре професионалци који имају разрађен план.
„Те групе иду и до пет, шест чланова од којих је углавном само један непосредни извршилац, док остали имају задатак да осматрају да ли их полиција прати, гледа...Након извршеног кривичног дела они преузимају украдени предмет и брзо се удаљавају са лица места“, изјавио је Александар Митровић, шеф Одсека за сузбијање џепних крађа.
Казна за крађу новчаника може бити новчана или до три године затвора, уколико је украдено више од 450.000 динара и до осам година.
„Ми можемо сваки дан да ухапсимо све лопове у Београду, али то неће знатно утицати на смањење броја кривичних дела, јер механизми да се они физички склоне са улице је на правосуђу. Значи, ако они након хапшења буду пуштени, истог дана ће наставити да врше кривична дела, јер се ради о професионалним извршиоцима који раде то у виду заната и од тога живе не само они, него и њихове породице“, навео је Митровић.
Грађани који пронађу документа понекад сами потраже власника или однесу у полицију, а радници Градске чистоће празне новчанике проналазе сваког месеца и постарају се да буду враћени власницима.
Према речима Ђуре Јона из Градске чистоће, деси се и да их власници украдених новчаника понекада позову и часте чоколадом или кафом.
Дневно се у Београду пријави и до 12 џепарења. Лопови су најчешће у централним градским улицама, тамо где има гужве, на пијацама у тржним центрима, на пешачким прелазима, семафорима.
Кнез Михаилова, Калемегдан, Зелени венац и Аутокоманда само су неке од локација где треба бити посебно опрезан.