Иако ће Ускрс и Први мај многи Срби традиционално провести на „домаћем терену“, потражња за иностраним дестинацијама у ово доба године није изостала упркос пандемији, која је број путника који иду на одмор преко туристичких агенција „скресала“ са око 100.000 на до 12.000.
Главна инострана дестинација – Египат
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (ЈУТА) Александар Сеничић предочава да је од иностраних дестинација тренутно најтраженији Египат, због тога што је, за сада, једино место на ком туристи могу да се купају у мору и стекну утисак да је лето већ стигло.
„Ове године је тих путовања нешто више с обзиром на то да немамо друге дестинације, попут европских градова, који су у овом периоду године били најтраженији око 10 година уназад. Нажалост, то овог тренутка не можемо да организујемо, због тога што је Европа мање-више затворена“, истиче Сеничић за Спутњик.
У Египат је тренутно могуће ући само уз негативан ПЦР тест, али се Сеничић нада да ће до друге половине маја та земља почети да признаје и сертификат о вакцинацији за прелазак границе.
Наши туристи ће у мањем броју за празнике путовати и у Турску и Тунис, за које је потребан негативан ПЦР тест, али и на Кипар, који признаје сертификат о вакцинацији за сва цепива, осим кинеског, и негативан ПЦР тест.
„Увек, па и сада, постоје далеке дестинације као што су УАЕ, за које увек има интересовања у ово доба године. Међутим, ограничење с обавезним ПЦР тестом је нешто што је један део путника одбило од те дестинације, али биће неких група и за УАЕ. Појединачни путници су се интересовали и за најдаље дестинације, попут Малдива и Занзибара. За Малдиве је неопходан негативан ПЦР тест, а Занзибар нема никакве услове“, напомиње Сеничић.
Осим даљих страних дестинација, домаћи туристи празнике желе да проведу и у земљама региона, поготово оним које за прелазак границе не траже негативан тест или сертификат о вакцинацији – Црној Гори, БиХ, Албанији, Бугарској и Северној Македонији.
Што се Грчке тиче, Сеничић каже да потражња није велика, јер та земља у последње две декаде није популарна дестинација за ово доба године, а тако је и сада.
„Наравно, највеће интересовање је, генерално гледано, за центре у Србији, пре свега бање, велике градове и планине. То је оно што људима највише прија и најдоступније је када смо ограничени. Видим по извештајима из смештајних капацитета да је попуњеност доста добра, а интересовање велико за центре у Србији“, предочава Сеничић.
Пуни смештаји на планинама и у бањама
Како су рекли из Туристичке организације Златибора, попуњеност смештајних капацитета тренутно је око 75 одсто, а гости су претежно домаћи туристи. Очекује се да за викенд све буде пуно и да дневно буде око 30.000 гостију. Цене у хотелима за полупансион су од 35 до 90 евра, док је цена лежаја у приватном смештају до 20 евра.
„Поштују се све мере. Локална самоуправа се понаша крајње одговорно. На дестинацији од почетка пандемије није организован ниједан концерт ни јавно окупљање, а тако ће бити и за време ових празника. У хотелима се дешавају промене у служењу, пре свега пансионских оброка. Продужено је време служења тих оброка како би се смањила гужва у ресторанима. Сви објекти поштују мере и препоруке Владе Републике Србије. Тренутно раде само баште ресторана и кафића“, рекао је директор Туристичке организације Златибора Владимир Живановић.
Из Туристичке организације Врњачке Бање предочили су да је заинтересованост за смештајем у тамошњим хотелима уочи празника порасла и да очекују да смештајни капацитети за викенд буду попуњени најмање 90 одсто.
„По свему судећи, сви капацитети би требало да буду попуњени, наравно, у складу с епидемиолошким мерама које су тренутно актуелне. Капацитети који се односе на ресторане и сале за ручавање су смањени. Укупан капацитет хотела се није променио. Сви хотели су направили посебне првомајске и ускршње пакете“, каже Мина Станојевић из Туристичке организације Врњачке Бање.
За Врњачку Бању су заинтересовани и домаћи, али и туристи из региона: Црне Горе, Бугарске и Северне Македоније. Ипак, њих је ове године мање, због ситуације с вирусом корона.
Проблематичан улазак у Србију
Када је у питању долазак страних држављана у Србију, Сеничић каже да је то велики проблем и да страних гостију скоро да нема, јер су критеријуми за улазак у нашу земљу веома строги – сви инострани држављани морају да имају негативан ПЦР тест или да буду у карантину 14 дана.
„Не прихватамо сертификате о вакцинацији ни из једне друге земље, што је, мени, несхватљиво, с обзиром на то да инсистирамо да се наш сертификат признаје у разним земљама и та признања добијамо. Треба да уведемо реципроцитет са земљама с којима имамо договоре и да пробамо да решимо тај проблем“, сматра Сеничић.
Српски држављани који се у своју земљу враћају из држава с којима Србија нема договорен безуслован прелазак границе морају да поседују српски сертификат о вакцинацији или негативан ПЦР тест.
Сазнајте: У каквом је стању туризам у Србији