Одговарајући на питање да ли је систем за пренос финансијских порука Централне банке Русије заправо почетак алтернативе СВИФТ-у, Лавров је рекао:
„Основа (алтернативе СВИФТ-у) постоји. И уверен сам да и влада и Централна банка треба да учине све како би ова база била поуздана и гарантовала потпуну независност и гаранцију против штете коју би неко могао да покуша да нам додатно нанесе“.
Раније је заменик руског министра спољних послова Александар Панкин изјавио да Русија не искључује могућност формирања система алтернативног СВИФТ-у на новој технолошкој основи. Према речима заменика министра, развој алтернативних система, технолошки напреднијих и који не претендују на монополизацију ове области, „није само реакција на тренутну геополитичку реалност, већ и одговор на потребу за модернизацијом начина плаћања узимајући у обзир савремена напредна достигнућа у дигиталној области“.
Систем преноса финансијских порука створен је као одговор на ризике од могућег искључења руских банака из система СВИФТ-а. СВИФТ је међународни међубанкарски систем за пренос информација и плаћања, на који је повезано више од 11 хиљада највећих организација у готово свим земљама света. У штампи се редовно појављују извештаји да би, као једна од мера оштријих санкција Запада, Русија могла бити искључена из овог система.