Тешке су наше победе, изгубили смо много наших предака, они су систематски убијани кроз Јасеновац, Крагујевац, Паг, рекао је председавајући Председништва БиХ Милорад Додик на свечаној академији у Београду поводом Дана победе.
Они су убијани само зато што су Срби, Срби су били на мети фашизма, усташтва, НДХ, чија је намера била да уништи Србе.
Та се држава, тај монструм, хранио на српској крви. Зато се и десило да је Јасеновац, пет месеци након ослобађања Београда, ликвидирао Србе, а само један мали број, њих 100, остало је живих да сведоче о монструозном плану.
Додик је додао и да је „наш народ поново на удару оних који су га нападали у ратовима, само на други начин“.
Заменик градоначелника Београда Горан Весић је истакао да су се на Тргу Републике пре 76 година водиле можда најжешће борбе за ослобођење Београда.
„Овде су били немачки митраљези, на Народном музеју и Народном позоришту, и десетине црвеноармејаца и припадника Народноослободилачке војске су овде дали своје животе за слободу Београда. Они су ту и сахрањени, а педесетих година њихови остаци су пренети на гробље Ослободилаца Београда.
Весић је нагласио да Дан победе славимо с поносом, јер смо своју историју уткали у победу над фашизмом, и процентуално после руског народа највише страдали у тој борби.
Министар Ненад Поповић је нагласио да покушаји фалсификовања историје неће успети, и да су Србија и Русија увек биле на страни правде.
„Данас постоје покушаји фалсификовања историје, да се жртве представе као џелати, а џелати као жртве. Ми им то нећемо допустити, јер историја је само једна и она каже да су Србија и Русија победиле у Другом светском рату, ослободиле Европу, и биле на страни правде", нагласио је Поповић.
Он је поручио да је Србија данас снажна, да жели мир, али да мора да јача своју одбрамбену моћ како би осигурала тај мир.
„Желимо да свима поручимо да нећемо дозволити да се деси неки нови Јасеновац, Јадовно или „Олуја“. Грађани Србије, поготово наша браћа на Косову и Метохији и у Републици Српској могу мирно да спавају, јер као што је то било у историји, са нама је увек велика, братска Русија“, рекао је Поповић.
Амбасадор Русије Александар Боцан Харченко рекао је да је Дан победе заједнички празник руског и српског народа.
„То је наш свети дан који је од изванредног значаја, јер је преокренуо историју, и развој цивилизације усмерио напред, а радимо на томе да тако буде заувек“, рекао је он.
Амбасадор Русије је додао како у племенитом послу и на важном задатку одупирања покушајима ревизије и изопачења историје два народа стоје раме уз раме као и у Другом светском рату.
„Председник Путин је данас у Москви нагласио велику забринутост због тога што догађаји све више личе на оно што се дешавало пред Други светски рат. И сада има планова о агресији, гајења идеологије искључивости, и сада се суочавамо са једностраним поништавањем уговора који би у Европи и свету обезбедили стабилност и равнотежу“. рекао је Боцан Харченко.
Нагласио је да ће Русија због тога заједно са Србијом наставити заједничке акције у међународним институцијама на очувању културе сећања и тековина заједничке победе.
Боцан Харченко је затим министру Ненаду Поповићу уручио спомен медаљу и плакету поводом 75. годишњице победе у Великом отаџбинском рату, којима га је одликовао председник Путин.
Министар Александар Вулин је на Тргу Републике поручио да смо увек били на правој страни света, док су велики и моћни знали да погреше и ставе се на страну зла.
„Српски и руски народ никада нису били на погрешној страни света. Наши преци су нас ставили на победничку страну, и ми са те стране да одемо нећемо. Покушава се деценијама да се изврши ревизија Другог светског рата, разбијене су и уништене земље победнице, поражене земље су се ујединиле“, рекао је Вулин.
Додао је како деценијама покушавају да нам као и 1941. године објасне да смо сувише мали да бисмо били самостални и независни, и како треба да слушамо и погнемо главу пред моћнијима од себе
„Деценијама покушавају и нису успели, неће ни успети. Српски народ је увек био на правој страни света и има право да говори гласно. Нека ћуте они велики, они моћни, који су долазили у овај град са тенковима, који су долазили да нас раскомадају“, нагласио је Вулин.
Он је подсетио да ми немачке тенкове никада нисмо чекали раширених руку, али да има других народа на Балкану који су стајали мирно пред окупатором сматрајући да су део тог новог великог поретка.
„Има тих народа, и нека ћуте, или бар нека се постиде кад говоре о антифашистичкој победи. То није њихова победа. Овај велики празник је наш празник, то је наша победа“, истако је министар унутрашњих послова.
Поводом Дана победе над фашизмом положени су венци и на Тргу републике на спомен - плочу Црвеноармејцима.
На спомен плочи пише:
„На овом месту се налазило спомен-обележје и гробница црвеноармејаца погинулих у борбама за ослобођење Београда 1944. године. Посмртни остаци црвеноармејаца су пренети на Гробље ослободилаца Београда, које је свечано отворено на десетогодишњицу ослобођења града, 20. октобра, 1954. године”.
Венце су положили председник Скупштине Србије Ивица Дачић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, представници амбасада пет земаља бившег Совјетског савеза - Русије, Белорусије, Украјине, Азербејџана и Казахстана.
Венце су положили и председник Скупштине Београда Никола Никодијевић, представници Војске Србије и СУБНОР-а.
Поводом обележавања Дана победе у Другом светском рату, изасланица председника Србије, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић, положила је данас венац на Споменик Незнаном јунаку на Авали.
Одајући почаст, министарка је у спомен-књигу написала:
"Вечна слава и хвала свима који су своје животе дали за слободу Србије. Захваљујући вама, Србија је слободна држава, која јесте и која ће вечно бити на страни мира, разумевања, толеранције и сарадње.
Имамо разлога да славимо, јер смо били на правој страни историје, јер смо од стране фашиста порушени и били планирани за истребљење као и други словенски народи ", рекао је заменик градоначелника Београда Горан Весић.
Он је нагласио да не сме бити ревизије историје и резултата те борбе. "На данашњи дан морамо да пошаљемо јасну поруку свима да ревизије историје нема, и да је немогуће претворити џелате у жртве и жртве у џелате. И да је немогуће објаснити да је усташки логор Јасеновац био камп за разоноду и да је немогуће негирати број жртава", рекао је Весић.
Он је свим Београђанима честитао Дан победе као један од наших највећих празника.