00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Србија потписала уговоре за два зајма 

© Tanjug / DRAGAN KUJUNDZICМинистар фининасија Синиша Мали
Министар фининасија Синиша Мали - Sputnik Србија, 1920, 10.05.2021
Пратите нас
Уговори за два зајма, Програмски зајам за јавне политике за климатске промене и Зајам за пројекат модернизације железничког сектора у Србији применом вишефазног програмског приступа, потписани су данас у Влади Србије.
У присуству премијерке Ане Брнабић, уговоре су потписали министар финансија Синиша Мали са амбасадором Француске у Србији Жан-Лујем Фалконијем, регионалном директорком за Евроазију Француске агенције за развој (АФД) Сесил Купри и регионалном директорком Светске банке за Западни Балкан Линдом Ван Гелдер.
Пре потписивања уговора, премијерка Брнабић састала се са директорком АФД Купри, пренео је Танјуг.
Уговори о зајму вредни су око 235 милиона евра и биће уложени у пројекте за заштиту животне средине и еколошку транзицију Србије.
Реч је о Програмском зајму за јавне политике за климатске промене и Зајму за пројекат модернизације железничког сектора у Србији применом вишефазног програмског приступа, а премијерка Ана Брнабић је навела да је први зајам вредан 132,6 милиона евра, а други 102 милиона евра.
Како је објаснила, први суфинансира Међународна банка за обнову и развој (ИБРД) са 82,6 милиона евра, а Француска агенција за развој са 50 милиона евра, док други суфинансирају обе организације са по 51 милион евра.
Брнабић је навела да ће тај новац бити уложен у модернизацију пруге, која је, како је навела, најзеленији облик транспорта, као и за заштиту животне средине.
Премијерка је истакла да је са регионалном директорком за Евроазију АФД Сесил Купри имала продуктиван састанак, на којем су разговарале о сарадњи Француске и Србије, пројектима које АФД реализује у Србији, али и о будућим пројектима.
Додаје да је тема разговора била и потписивање свеобухватног споразума о сарадњи који би дефинисао пројекте у наредне три године и објаснила да на том споразуму АФД ради са Министарством финансија.
Нагласила је да су данас потписани уговори о зајмовима први финансијски споразуми са АФД од када је у септембру 2019. та агенција отворила своју регионалну канцеларију у Београду.
АФД је, подсећа, своју канцеларију отворила након посете француског председника Емануела Макрона Београду, која је била у јулу 2019.
Премијерка је захвалила АФД-у, као и Светској банци на континуираној подршци Србији у еколошкој транзицији.
Заштита животне средине је, како је истакла Брнабић, један од три кључна приоритета за Владу Србије и изразила задовољство што се оба споразума тичу финансирања пројеката из области животне средине.
Брнабић наводи да је један од њих модернизација железничког сектора у који, додаје, Влада Србије у последње две године улаже много новца, уз изградњу аутопутева.
Први пројекат модернизације пруга кренуо је, наводи, са модернизацијом брзе пруге Београд - Будимешта, а у сарадњи са ЕУ, истиче, ради се на модернизацији и других железничких праваца.
"Ово што смо сада договорили са ЕУ, приликом посете преседника Александра Вучића Бриселу, велики пројекат који ћемо радити са нашим партнерима из Брисела, комплетна реконструкција и модернизација од Београда до Ниша, а онда од Ниша до Прешева. Само од Београда до Ниша то је око 1,8 милијарди евра", рекла је Брнабић.
Каже да модернизацију железнице Србија сада наставља и у сарадњи са ИБРД-ом и АФД-ом, и додаје да је тај пројекат у складу са заштитом животне средине и транспортном стратегијом ЕУ, јер је железница најзеленији облик транспрота.
Оба уговора, додаје, део су не само зелене агенде и већ и део еколошке транзиције.
Говорећи о односима између Србије и Француске, Брнабић је оценила да и економски и политички односи између две земље сваког дана све више јачају.
Додала је да у Србији послује 120 француских компанија које запошљавају више од 12.000 људи, а међу тим компанијама су Мишелин, која је једна од пет највећих извозника из Србије, као и Шнајдер електрик која запошљава више од 1.000 младих талената директно са факултета.
Брнабић је нагласила да Србија са француским партнерима сарађује на три велика и важна пројекта, а то су концесија за аеродром "Никола Тесла", депонија Винча и београдски метро.
© Sputnik / Спутњик Београдски метро – графика
 Београдски метро – графика - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Београдски метро – графика
Линије Београдског метроа
Кад је реч о робној размени, Брнабић је навела да је она прешла 1,1 милијарду евра годишње, а да је прошле године, упркос пандемији, опала за само 5,4 одсто.
Регионална директорка за Евроазију Француске агенције за развој (АФД) Сесил Купри каже да потписивање два уговора има посебан значај за АФД јер су први програми које остварује та агенција након отварања канцеларије у Београду.
"Наша су овлашћења и намера да се подржи Србија у убрзавању и испуњавању задатака на путу ка ЕУ и да се помогну иновативни и одрживи пројекти који имају јаку еколошку и социјалну димензију", навела је Купри.
Истакла је да два споразума потписана данас увелико доприносе томе.
"Први програм ведан је 102 милиона евра и дајемо га заједно са Светском банком, а биће подршка модернизацији кључних железничких инфраструктура у Београду и широм земље", рекла је Купри.
Каже да ће грађани тиме добити квалитетнији саобраћај, то ће омогућити и бољу комуникацију са регионом, а смањиће и угљенички отисак земље.
Други програм, додаје, подразумева подршку зеленој политици и усмерен је у борби против климатских промена.
Честитала је Србији на Закону о климатским променама који је усвојен у марту и навела да је он био један од услова за потписивање данашњих уговора.
"То је кључни тренутак када је реч о спровођењу обавеза Србије у оквиру Париског спроазума који се односи на климатске промене и борбу против њих", навела је Купри.
Истакла је да АДФ подржава Србију у постизању кључних евроинтеграција и улагањима како би се дошло до одрживог развоја.
Регионална директорка Светске банке за Западни Балкан Линда Ван Гелдер навела је да два зајма подржавају Србију у преласку на зелену економију.
Ван Гелдер је навела да део зајма за јавне политике за климатске промене подржава ИБРД са 82 милиона евра и да је тај новац усмерен ка убрзању опоравка Србије од последица ковид19, за транспарентне јавне набавке, бољим управљањем системом социјалне заштите...
Други зајам који је намењен модернизацији железнице, представља прву фазу за трансформацију српске железнице у један одржив и ефикасн систем.
"Тиме ће доћи и до бољих веза са извозним тржиштима и омоћиће се мањи угљенички отисак. Резултат тога је да ће српски грађани имати бољу инфраструктуру, саобраћај и бољу комуникацију унутар и ван земље", навела је Ван Гелдер.
Амбасадор Француске у Србији Жан-Луј Фалкони такође је навео да се ти зајмови реализују након скоро две године од посете председника Макрона Београду, који је тада донео одлуку о проширењу АФД на Балкан и отварању канцеларије у Београду.
"Ови програми доприносе јачању билатералних односа између наше две земље, које имају подршку највиших власти у Београду и Паризу", навео је Фалкони.
Додао је да ти програми треба да помогну Србији да испуни обавезе у вези с климатским променама, заштитом животне средине и развојем еколошке саобраћајне инфраструктуре.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала