Понос руске армије: Како су Американци оценили пет адута војне индустрије Русије /фото/

© Sputnik / Евгений Биятов / Уђи у базу фотографијаТенкови Т-90М и Т-14 Армата на војној паради поводом обележавања 76. годишњице победе у Великом отаџбинском рату
Тенкови Т-90М и Т-14 Армата на војној паради поводом обележавања 76. годишњице победе у Великом отаџбинском рату - Sputnik Србија, 1920, 12.05.2021
Пратите нас
Амерички лист „Нешнал интерест“ је саставио списак од пет најбољих руских примерака наоружања који су представљени на Паради победе у Москви.
Први на списку је из породица „Армата“ који се састоји од основног тенка Т-14 и борбеног возила пешадије БМП Т-15.
„НАТО нема сличних борбених возила као што је Т-15. Он је нешто између борбеног пешадијског возила и оклопног транспортера“, наводи се у чланку.
 
© Sputnik / Михаил Воскресенский / Уђи у базу фотографијаРуско борбено оклопно возило направљено на бази универзалне гусеничке платформе „Армата“ Т-15
Руско борбено оклопно возило направљено на бази универзалне гусеничке платформе „Армата“ Т-15  - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Руско борбено оклопно возило направљено на бази универзалне гусеничке платформе „Армата“ Т-15
 
Колумниста америчког листа Марк Епископос истакао је да је Т-15, тежак 48 тона, тежи од било ког тенка у руској војсци, осим Т-14.
На другом месту се налази РС-24 „Јарс“, јединствена интерконтинентална балистичка ракета. Аутор чланка пише да „Јарс“ постоји у мобилној варијанти и као лансирни систем у подземним силосима. Сматра да ће овај комплекс заменити копнене мобилне ракетне системе „Топољ“ и „Топољ-М“.
Треће на списку је роботизовано оклопно возило „Уран-9“, које је у основи тенк.
Уран-9 ће обезбедити велику ватрену моћ у интензивним ратним сукобима, не угрожавајући животе руских војника“, написао је аутор текста.
Наоружање „Урана-9“ је назвао фантастичним и подсетио да је Русија ове роботизоване системе примењивала током војних операција у Сирији.
Четврто место заузима најновија хиперсонична ракета „Кинџал“. Она је први пут представљена на Паради победе 2018. године, на модернизованом ловцу МиГ-31К. Домет, окретност и „невероватна“ брзина овог оружја представља велику претњу, не само за америчке носаче авиона, већ и за системе противракетне одбране.
© Sputnik / Андрей Станавов / Уђи у базу фотографијаЛовац-пресретач МиГ-31К са хиперзвучном ракетом „кинџал“ на ваздушној паради поводом Дана победе у Москви
Ловац-пресретач МиГ-31К са хиперзвучном ракетом „кинџал“ на ваздушној паради поводом Дана победе у Москви - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Ловац-пресретач МиГ-31К са хиперзвучном ракетом „кинџал“ на ваздушној паради поводом Дана победе у Москви
Листу затвара комплекс С-400 „Тријумф“, кога је аутор назвао заштитним знаком руског извозног оружја.
„С-400 није само способнији, већ и универзалнији од његовог претходника С-300“, написао је аутор.
© Sputnik / Евгений Одиноков / Уђи у базу фотографијаПротивваздушни ракетни системи С-400 „Тријумф“ на војној паради у част 76. годишњице победе у Великом отаџбинском рату у Москви.
Противваздушни ракетни системи С-400 „Тријумф“ на војној паради у част 76. годишњице победе у Великом отаџбинском рату у Москви. - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Противваздушни ракетни системи С-400 „Тријумф“ на војној паради у част 76. годишњице победе у Великом отаџбинском рату у Москви.
Четири различита типа ракета за С-400 обезбеђују његову ефикасност, како на кратким тако и на дугим дометима. Лист наводи да мете руског комплекса могу бити: авиони, беспилотне летелице, крстареће и балистичке ракете.
Током главне војне параде у Москви, у част 76. годишњице победе у Другом светском рату, на калдрми Црвеног трга марширало је 37 парадних јединица. У саставу механизоване колоне било је више од 190 модела војне и специјалне технике, како историјске тако и савремене. Параду победе је затворило 23 хеликоптера и 53 авиона.  
Прочитајте још:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала