Десант Срба и Руса из ваздуха - 200 специјалаца у Делиблатској пешчари /видео/
20:35 20.05.2021 (Освежено: 01:14 26.08.2021)
© Фото : Ministarstvo odbrane Republike Srbije/Andrija GavrilovicЗаједничка антитерористичка војна вежба руских и српских специјалних јединица
Пратите нас
„Заједнички одговор 2021“ наставак je добре сарадње две државе у сектору одбране али и приказ свих могућности падобранског система „Арбалет“, у борби против потенцијалних терористичких акција.
Ово је коментар Влада Радуловићa војно-политичког аналитичара на вежбу коју су данас у Србији започеле војске Русије и Србије у којој учествује 200 руских специјалаца и 11 јединица војне технике западног војног округа.
Одраз добре сарадње Русије и Србије
Циљ вежбе су ваздушни десанти уз помоћ новог падобранских система, напредовање ка објекту незаконитих војних формација, његово блокирање и уништење. Осим овога, планирано је и гађање из малокалибарског оружја.
„Ова вежба је реализација најава које смо имали у протеклом периоду да ће се интензивирати сарадња две државе управо на пољу антитерористичке борбе. Сада је та сарадња измештена са чисто војно-техничког сегмента које смо имали из Руске Федерације у донацијама и набавкама опреме и наоружања за наше оружане снаге. Ова вежба, уз остале које имамо са Русијом, на неки начин је нова компонента везана искључиво за антитерористичку борбу и то се види и из самог сценарија вежбе – ваздушни десант и дејство против нелегалних оружаних формација, односно против одређених терористичких група и њихову неутрализацију,“ објашњава саговорник Спутњика.
Падобрански систем „Арбалет“
Новина на овој вежби је коришћење падобранског система „Арбалет“, на коме су наши војници имали прилике да се обучавају 2017. године заједно са Белорусима.
„Суштина падобранског десанта помоћу овог система јесте да омогући војсци да се спусти у дубину непријатељске територије коју су заузели терористи, зарад неутралисања непријатеља. Посебан аспект падобранског система „Арбалет“, састоји се баш у томе, јер њега могу да користе и војници који нису професионални падобранци. Овај падобрански систем је иначе, и пројектован тако да омогући десант специјалних снага, односно војника који са собом може да понесе опрему тешку око 150 килограма –наоружања и војне опреме, што је дупло више у односу на просек који „обични“ падобранци могу да понесу са собом, при искакању“ објашњава Радуловић.
Ово није једина предност овог система, додаје он, напомињући да он омогућава да се скок изврши из авиона при брзинама и до 350 километара на сат и максималних висина са којих се врши десант.
Друга заједничка вежба овог типа
„Систем је тако конципиран да суштински омогућава да се безбедно спусте на земљу чак и они војници који немају велико падобранско искуство. Додатни бонус овог система је и климатски распон у коме се може падобран врло успешно користити а који се креће од минус 35 степени Целзијуса, па све до плус 35 степени,“ додаје наш саговорник.
Радуловић каже да ако се погледа сценарио свих протеклих вежби српске и руске војске које су реализоване, види се да је суштински главни задатак био, борба против побуњеничких група и терористичких који су запосели одређене објекте, било стамбене или су у питању рурална насеља.
Иначе, ово је друга антитерористичка вежба која су руска и српска војска одржале на тлу Србије. Војска Русије је у оквиру припрема заједничке руско-српске антитерористичке тактичке вежбе „Срем 2014“ тада из ваздуха испустила два борбена десантна возила БМД-2.
Возила су спуштена на слетну стазу "Грабовци" у Срему из авиона Војнотранспортне авијације руског ратног ваздухопловства.