Дума: Америка санкцијама неће уништити „Северни ток 2“

© Sputnik / Дмитрий Лельчук / Уђи у базу фотографијаБрод за постављање гасоводних цеви "Фортуна" у луци Висмар
Брод за постављање гасоводних цеви Фортуна у луци Висмар - Sputnik Србија, 1920, 22.05.2021
Пратите нас
Санкције које је америчко Министарство финансија увело руским бродовима и компанијама које раде на гасоводу „Северни ток 2“ показују жељу Вашингтона ако не да обустави, онда да максимално отежа завршетак изградње гасовода. Без обзира на то гасовод ће бити завршен, уверен је члан Одбора Думе за међународна питања Сергеј Железњак.
„И Стејт департменту је очигледно да санкцијама неће уништити ‘Северни ток 2’. Али русофоби и лобисти енергетских корпорација у САД предузимају напоре како би се почетак експлоатације гасовода одужио и како би на европско тржиште прогурали скупи амерички течни гас“, оценио је Железњак.
Према његовим речима, санкциона љуљашка према руско-европском пројекту је наставак унутарполитичке борбе тимова бившег председника Доналда Трампа и актуелних власти.
Амерички противници сарадње Русије и Европе спремни су и на компликовање односа са Немачком и другим европским земљама зарад сопствених политичких амбиција и перспектива за добијање дивиденди од испорука америчког течног гаса у Европу, закључио је Железњак.
 Застава са логом компаније Норд стрим 2 која води изградњу гасовода Северни ток 2 у Немачкој - Sputnik Србија, 1920, 20.05.2021
Немачки новинар: Бајденова одлука о „Норд стриму“ – политички пораз Вашингтона
Подсетимо, Сједињене Државе су јуче увеле санкције против руских компанија и бродова који раде на гасоводу „Северни ток 2“. На црном списку је 13 бродова који учествују у реализацији пројекта.
Вашингтон је претходно одустао од санкција против оператора гасовода, компаније „Норд стрим АГ“, њеног директора и сарадника, али истовремено и даље намерава да спречи пуштање у рад гасовода.

Изградња гасовода

Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ.
САД су у децембру 2019. године увеле гасоводу санкције, због чега је швајцарски „Олсиз“ био принуђен да заустави радове на полагању цеви.
Радови су настављени и годину дана касније – у децембру 2020. брод за полагање цеви „Фортуна“ положио је 2,6 километара цеви у немачким водама. 
Прочитајте још:
 
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала