Белоруски амбасадор позван у МИП Немачке, "Луфтханза" престаје да лети изнад Белорусије
22:00 24.05.2021 (Освежено: 04:04 26.08.2021)
© Sputnik / Маријана КолаковићАвион изнад града - Луфтханза
© Sputnik / Маријана Колаковић
Пратите нас
Амбасадор Белорусије у Берлину позван је у Министарство иностраних послова Немачке због инцидента са авионом "Ријан ер" и хапшење једног од оснивача Телеграм канала "Некста" (који је проглашен екстремистичким у Белорусији) Романа Протасевича, саопштио је портпарол МИП Немачке Мигел Бергер.
"Данас сам позвао амбасадора Белорусије Дениса Сидоренка у Министарство иностраних послова како бих му изразио протест због насилног пресретања цивилног авиона и отмице Романа Протасевича и његове сапутнице. То је апсолутно недопустиво. Обоје треба да буду одмах ослобођени", написао је Бергер на твитеру.
I summoned Belarusian Ambassador Sidorenko to the Foreign Office today to protest against the forced diversion of a civilian airplane and kidnapping of Roman #Protasevich & his partner. This is absolutely unacceptable. Both need to be released immediately!
— Miguel Berger (@MiguelBergerAA) May 24, 2021
Немачка канцеларка Ангела Меркел је по доласку на самит у Бриселу саопштила да ће лидери Европске уније размотрити вечерас даље санкције против Белорусије, као што је додавање још особа на "црну листу" и забрану прелета белоруским авио-превозницима преко територије ЕУ.
У међувремену, агенција АФП јавља да авиокомпанија "Луфтханза" обуставља летове изнад Белорусије.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: