Вашингтон и Брисел: Лукашенко ће одговарати за инцидент са авионом "Рајан ера"

© REUTERS / Jim BourgБела кућа у Вашингтону
Бела кућа у Вашингтону - Sputnik Србија, 1920, 25.05.2021
Пратите нас
Сједињене Државе, заједно са својим партнерима, намеравају да приведу правди председника Белорусије Александра Лукашенка, рекао је саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливан.
Како је саопштила Бела кућа, Саливен је у разговору са бившим кандидатом за председника Белорусије Светланом Тихановском јасно ставио до знања да ће Сједињене Државе, у координацији са ЕУ и другим савезницима и партнерима, радити на томе да Лукашенков режим одговара за инцидент са авионом "Рајан ером".
Саветник америчког председника је осудио овај инцидент и хапшење оснивача информативног портала "Некста", Романа Протасевича. Он је затражио да опозициони активиста одмах буде пуштен, као и други политички затвореници у Белорусији.
У саопштењу се наводи да је Саливан, у име САД, дао снажну подршку захтевима белоруског народа у вези демократије, људских прави и основних слобода и нагласио потребу за „одржавањем (у Белорусији) слободних и поштених избора под надзором ОЕБС-а ради решавања тренутне кризе“.
Раније је Европски савет позвао европске авиокомпаније да избегавају да лете изнад Белорусије и саопштио да очекује од Међународне организације за цивилну авијацију да хитно истражи горе наведени инцидент. Лидери држава ЕУ су се заложили за увођење нових санкција Белорусији.

Инцидент са принудним слетањем у Минск

Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
Пракса принудног слетања авиона дешавала се и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала