00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Најопаснија друштвена мрежа у Америци
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Све на једном месту: Где Срби могу да летују и шта им све треба за прелазак границе /инфографика/

© AP Photo / Thanassis StavrakisРадник поставља столице у таверни на плажи Плака у егејском острву Наксос
Радник поставља столице у таверни на плажи Плака у егејском острву Наксос - Sputnik Србија, 1920, 26.05.2021
Пратите нас
Пандемија корона вируса и даље траје, али грађани Србије ове године ипак могу да бирају где да отпутују на летњи одмор. Већина земаља у којима су омиљена летовалишта српских туриста признаје сертификат о вакцинацији, али за одлазак на поједине дестинације још је потребно тестирање на ковид.
За улазак у већину земаља у којима Срби традиционално летују потребан је сертификат о вакцинацији или ПЦР тест чији резултат није старији од 72 сата.

Где Срби могу да летују

Грађани Србије на летњи одмор без било какве здравствене документације могу да отпутују у четири државе у окужењу, није им потребан посебан папир за прелазак границе, то су Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Албанија.
© AP Photo / Thanassis StavrakisРадници уређују лежаљке и постављају сунцобране на плажи Плака на егејском острву Наксос
Радници уређују лежаљке и постављају сунцобране на плажи Плака на егејском острву Наксос - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Радници уређују лежаљке и постављају сунцобране на плажи Плака на егејском острву Наксос
Споразуме о признавању сертификата о вакцинацији Србије је потписала са Хрватском, Грчком, Турском, Бугарском, али и са Словенијом.
Тренутно највеће интересовање влада за летовање у Грчкој која је после Васкрса и примила прве туристе из наше земље. Највише је оних који имају заменска путовања од прошле године. Поред сертификата о примљеној, било којој вакцини, алтернатива за улазак у ову земљу је негативан ПЦР тест.
"Грци прихватају и потврду да сте прележали ковид, али је проблем у томе што ни једна држава не издаје такав документ. Ту се тренутно тражи алтернатива, да ли ће то бити серолошки тест, као доказ о антителима, да ли ће бити стари позитиван ПЦР тест на коме стоји да сте имали ковид, да сте га прележали, то још не могу да потврдим, јер није прецизирано протоколом", каже за Спутњик директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије Александар Сеничић.
© SputnikЛетовање и корона
Летовање и корона - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Летовање и корона
Где Срби могу да летују

Правила за децу

Они који на пут крећу са децом у било коју земљу, морају да обрате пажњу на посебна правила која важе за прелазак границе током пандемије корона вируса.
Очекивало се да Грчка 24. маја, када је истекао последњи протокол о уласку српских туриста у ту земљу, променити правила за децу. Међутим, како Спутњик сазнаје, до краја маја правилник се неће мењати, па остаје на снази претходни, без документације о ковиду границу прелазе искључиво деца стара до 5 година.
Хрватска нуди више опција како да докажете да је ваш прелазак границе безбедан, да сте здрави;
"Ова земља такође прихвата све вакцине, алтернатива је ПЦР тест, али и негативан анти генски тест, а као доказ да сте прележали болест, позитиван ПЦР тест који не сме бити млађи од два месеца, али не сме да буде ни старији од 10 месеци. Словенија има исте главне услове уласка у земљу, али је ту ситуација мало компликованија, па је препорука да они који желе да одмор проведу у тој земљи обавезно пре поласка контактирају амбасаду", каже Сеничић.
© AP Photo / Thanassis StavrakisТестирање на ковид 19
Тестирање на ковид 19 - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Тестирање на ковид 19
Тестирање на ковид 19 на грчкој граници
Важно је и обратити пажњу на датуме, за све земље које смо до сада поменули за сертификате о вакцинацији подразумева се да су путници примили другу дозу вакцине, односно да је прошло најмање 14 дана од ревакцинације. Изузетак је Словенија која за сваки тип вакцине има другачије регулативе. Рецимо, прихватају прву дозу Астразенека вакцине, али ако је од пријема прошло најмање три недеље.

Олакшица за Турску

Поново влада и прилично интересовање за летовање у Турској, то је земља са којом такође постоји споразум о признавању сертификата о вакцинацији, а алтернатива је негативан ПЦР тест.
"Оно по чему се Турска разликује и значајно је лагоднија од других дестинација је чињеница да у пратњи одраслих могу да уђу деца до 18 година, без додатног документа везаног за ковид", истиче Сеничић.
Алања, омиљено летовалише Срба у Турској
На карти дестинација на које Срби могу поново на море нашао се и Кипар. Та земља прихвата све сертификате о вакцинацији, ових дана прихватили су и кинеску вакцину, уколико је прошло 14 дана од ревакцинације. Алтернатива је ПЦР тест, а деци до 12 година за улазак не треба никакав "ковид документ".

Како до Египта и Туниса

Традиционално најпосећеније дестинације српских туриста на афричком континенту, Египат и Тунис земље су са којима се већ месецима преговара о признавању сертификата о вакцинацији, међутим, још нису постигнути споразуми.
"Тамо за сада можемо да путујемо искључиво уз негативан ПЦР тест, а не морају да га имају деца до 12 година старости. За повратак у Србију важно је знати да је из великог броја ових земаља за наше држављане који су вакцинисани у Србији не треба никакава потврда, прихватају се сертификати као валидан папир да не морате у карантин. Они који су радили ПЦР тест, морају да га ураде у земљи из које се враћају или да га ураде по повратку, у карантину", објашњава Сеничић.
© Sputnik / Сенка МилошУлазак у Бугарску - гранични прелаз Градина.
Улазак у Бугарску - гранични прелаз Градина. - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Улазак у Бугарску - гранични прелаз Градина.

Конфузна правила

И овде има изузетака, ако путујете у Грчку колима, а враћате се преко Северне Македоније, не треба вам ништа за улазак у Србију, али ако се враћате авионом, а имали сте ПЦР тест на одласку, морате га имати и у повратку.
"Све је доста кофузно, компликовано за објаснити, људи су збуњени, зато имамо хиљаде позива. Саветујемо да се пре путовања добро распитају у туристичким агенцијама, али и на сајту Министарства иностраних послова које доста добро ажурира податке. То је могуће учинити и на сајту амбасаде државе у коју желе да путују. То су релевантни подаци којима треба да се руководе, а не да се информишу на друштвеним мрежама, јер ту информације обично нису увек валидне", истиче саговорник Спутњика.
Он додаје да они са дубјим џепом могу да отпутују и на удаљеније дестинације. Рецимо, Уједињени Арапски Емирати такође са нашом земљом имају потписан споразум о прихватању сертификата о вакцинацији, свим типовима вакцина.
© Sputnik / Павел Львов / Уђи у базу фотографијаТуристи се сликају на плажи
Туристи се сликају на плажи - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Туристи се сликају на плажи
На плажама током дана нема посебних ковид мера, али се увече све дезинфикује

Грчка и Црна Гора сносе трошкове лечења

Не треба заборавити да ни једна вакцина апсолутно не штити од ковида, пре одласка на одмор треба размишљати и о томе шта ако се разболимо на путу. У борби за сваког туристу после пропале сезоне прошле године, Грчка и Црна Гора мислиле су и о томе.
"Ако се неко разболи код њих, они ће сносити трошкове лечења тих путника. То је јако важан податак, мада свима саветујемо да имају полису осигурања која покрива и ковид, може да се деси да болест траје дуже него што траје аранжман, па да у неком тренутку путници који нису хоспитализовани морају сами да плаћају смештај у коме бораве у карантину. Треба касније да плате и карту да дођу кући, ако пропусте организован полазак, све те трошкове покрива и полиса од обољевања од ковида", истиче Сеничић.
Он додаје да је важна и полиса општег осигурања, јер смо заборавили да се на одмору разбољевамо и од других болести, не само од короне.
© Sputnik / Татјана РадојичићПлажа у Црној Гори
Плажа у Црној Гори - Sputnik Србија, 1920, 13.07.2021
Плажа у Црној Гори
Црна Гора жељно очекује туристе из Србије, обезбедила је и бесплатно лечење у случају ковид инфекције
Они који желе да путују у северну Африку морају и по повратку у Србију да докажу да су здрави.
"Систем је већ уигран, тамо могу ураде ПЦР тест који је значајно јефтинији него у Србији, кошта око 30 евра. Агенције организују тестирање два дана пред повратак. Они који не желе да га раде, добијају решење о карантину, а током њега могу у Србији да ураде тест и изађу из карантина, ако су негативни", каже Сеничић.
Он на крају разговора за Спутњик додаје да без обзира на све компликације у организацији, Срби жарко желе да отпутују на море. У Јути очекују да ће ова сезона имати 50 одсто туриста који су путовали 2019. године, што ће бити довољно да туристичке агенције у највећој мери преживе ковид кризу.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала