00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОРБИТА КУЛТУРЕ
10:00
120 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Интермецо“
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
У којој књижевној епохи живимо
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Живот је као бокс: Научите да примате ударце, али задате победнички
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пречник страним речима и изразима“
20:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Неко лаже: Трамп или Зеленски
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Још није готово: Наредне две недеље показаће има ли Нетанијаху више од девет живота

© AP Photo / Sebastian ScheinerБењамин Нетанијаху
Бењамин Нетанијаху - Sputnik Србија, 1920, 06.06.2021
Пратите нас
Израел би, судећи према објави мандатара Јаира Лапида, ускоро могао добити нову владу која би означила крај ере премијера Бењамина Нетанијахуа. Међутим, како каже бивши амбасадор Драган Бисенић, још није све готово, а наредне две недеље биће кључне за Израел и показаће да ли Нетанијаху у политици има више од девет живота.
Свега пола сата пре истека рока за састав владе, вођа партије центра „Има будућности“ Јаир Лапид обавестио је председника Рувена Ривлина да је успео да образује владајућу коалицију, после читавог низа састанака са лидерима странака које се противе досадашњем премијеру Израела Бењамину Нетанијахуу. Први премијер у ротационој влади биће вођа десничарске странке „Јамина“ Нафтали Бенет.
Према речима Драгана Бисенића, Бењамин Нетанијаху, који је на месту премијера био узастопно 12 година, засигурно је један од историјских израелских лидера који је постигао несумњиве успехе у последњих неколико година, укључујући нормализацију односа са више арапских држава такозваним „Аврамовим споразумима“, као и веома успешном борбом против короне, указује Бисенић. Ипак, како додаје, у самом Израелу постоје велике поделе када је реч о досадашњем премијеру.

Има ли Нетанијаху више од девет живота

 „Главну сметњу хармонији између израелског друштва и Нетанијахуа представљају кривични поступци који се воде против њега због корупције и других злоупотреба, а које се односе и на његову породицу. Израелци, наиме, веома много полажу на то да њихови политичари имају чисте руке. Сетимо се да су, рецимо, један премијер Јехуд Олмерт и један председник Моше Кацав својевремено завршили у затвору, први због оптужби за корупцију, а други за силовање. У том смислу се може рећи да ће до 14. јуна, када је крајњи рок да се сазове седница Кнесета на којој ће бити изабрана нова влада, уследити период огорчене Нетанијахуове борбе да се не придружи овим озлоглашеним људима израелске политике“, оцењује Бисенић.
Нетанијаху је, напомиње бивши амбасадор, већ сада оценио да је нова влада „претња“ за израелску националну безбедност, а у онемогућавању да она заиста и стигне на власт Нетанијаху је, подсећа Бисенић, чак „флертовао“ и са идејом неког могућег сукоба, па и рата са Ираном.
„Како је председник Кнесета члан Нетанијахуовог Ликуда, очекивано је да буду искоришћене све правне опције, односно опструкције да се одложи сазивање парламента, а у међувремену ће се учинити све врсте притисака како би се на сваки начин унео раздор у нову коалицију. Могуће је, рецимо, да ће Нетанијаху покушати да преда мандат Бенију Ганцу са којим је још увек у коалицији, или да изведе неки други маневар. Наиме, довољно је да се само један посланик поколеба да Нетанијаху буде политички спасен и да се нађе на прагу нових, петих избора. Ако се тако нешто догоди, то би заиста значило да Нетанијаху има и више од девет политичких живота“, наглашава Бисенић.

Палестинско питање можда кључна промена политике будуће владе

На питање да ли ће нова израелска влада, уколико буде формирана, заиста донети нову еру овој држави, како је то најавио мандатар Јаир Лапид, Бисенић каже да је, имајући у виду израелску динамику и велике промене у ставовима које политичке странке имају пре и након доласка на власт, потребно сачекати да се ова влада прво појави у својим кабинетима да би се могло говорити о променама.
„Оне могу да буду велике и изненађујуће, иако се то не би рекло на основу досадашњих идеологија и ставова. Ова влада, према неким оценама, одражава један сложени тренутак савременог Израела, јер осам коалиционих партнера заправо јесу прави израз једног таквог фрагментизованог друштва. Са друге стране, неки процењују да је она очигледан доказ једне будуће политички дисфункционалне владе, јер окупља партије из разноликог низа идеологија од левице до крајње деснице и све то уз подршку арапских исламиста. Она је заправо постала могућа јер укључује подршку мале арапске партије Рам, која би била прва арапска група која се придружила коалицији десничарске оријентације у израелској историји. Зато став према палестинском питању може да буде нешто што би била највећа будућа промена у политици ове владе, иако је њен будући премијер Нафтали Бенет познат чак и као већи противник палестинске државе од Нетанијахуа“, оцењује Бисенић.
Међутим, примећује наш саговорник, Бенет, који важи за секуларног и веома тврдог израелског националисту, ипак је прихватио подршку те арапске странке, што је и омогућило да се ова коалиција састави.
„Нафтали Бенет, некадашњи Нетанијахуов шеф кабинета, такође је, поред арапске странке, био језичак на ваги за формирање ове владе. Он је богат човек који долази из хај-тек индустрије и договор који постоји између њега и Јаира Лапида о ротацији на месту премијера може да буде много искренији од оног који је постојао између Нетанијахуа и Бењамина Ганца. Ипак, његова партија има само седам посланика у парламенту и може се веровати да ће управо они бити мета политичких напора од стране Нетанијахуа и његових савезника, са циљем да бар један ускрати подршку новој влади“, указује Бисенић.
Зато, како додаје, иако нова коалиција може да потраје дуже него што се то очекује, потребно је сачекати да она уистину постане политичка реалност.
Политичка криза у Израелу траје дуже од две године, уз понављање избора четири пута без могућности да се образује нека стабилна влада, па формирање ове коалиције можда означава почетак расплета кризе, али треба имати на уму да још увек није све готово“, каже бивши амбасадор.

Став САД према новој влади

Он оцењује да је у овом тренутку тешко рећи и какав би став Сједињене Америчке Државе могле заузети према потенцијалној новој израелској влади.
„Имајући у виду историју односа председника Бајдена са Нетанијахуом, а који су били компликовани и сложени и који су свој негативни климакс достигли 2016. године, када су САД у УН својим уздржаним ставом омогућиле усвајање резолуције којом се забрањује изградња насеља на палестинским територијама, може се веровати да би садашња америчка администрација поздравила стварање нове владе која би рефлектовала шири консензус у израелском друштву, а нарочито могућност да се појави једна влада која би била ослоњена и на арапску странку, односно да једна таква влада можда постане модел и за неко будуће решење палестинског питања“, оцењује Драган Бисенић.
У сваком случају, закључује саговорник Спутњика, уколико дође до формирања нове израелске владе, досадашњег премијера Бењамина Нетанијахуа очекују судски процеси чији је исход, у овом тренутку, тешко предвидети.
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала