У Русији се обележава Дан руског језика
© Sputnik / Владимир Трефилов
/ Пратите нас
У Русији и свету 6. јуна се обележава Дан руског језика. Датум није изабран случајно – на данашњи дан је пре 222 године рођен Александар Сергејевич Пушкин.
Одлука да се Дан руског језика, као једног од званичних језика УН, донета је на састанку Одељења за јавно информисање Секретаријата УН 20. фебруара 2010. године, уочи Међународног дана матерњег језика, а у оквиру програма за развој вишејезичности и очувања културне разноликости.
Следеће године, 6. јуна 2011, председник Русије потписао је указ о годишњем обележавању Дана руског језика у Русији.
Библиотеки Аксая: Календарь знаменательных дат: День русского языка https://t.co/vCVPiPuOmC pic.twitter.com/6zLBbqOmyT
— Библиотеки Аксая (@BiblioAksay) June 6, 2021
Празник је утврђен ради очувања, подршке и даљег развоја руског језика као националног наслеђа народа Руске Федерације, средства за међународну комуникацију и саставни део културног и духовног наслеђа светске цивилизације.
Руски је један од највећих језика на свету. По броју говорника, руски се налази на шестом месту у свету (после енглеског, кинеског, хинду, шпанског и арапског). По заступљености је на осмом месту (после кинеског, шпанског, енглеског, арапског, хинду, бенгалског и португалског).
По употреби на интернету, руски је на другом месту. То је један од најпревођенијих језика на свету. Међу језицима на које је преведена већина књига, руски је на седмом месту. Од језика са којих се најчешће преводи, руски је на четвртом месту. Више од 18 милиона људи учи руски језик у оквиру образовних система.
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаБиста Александра Пушкина на полици за књиге у књижари "Москва"
Биста Александра Пушкина на полици за књиге у књижари "Москва"
© Sputnik / Владимир Астапкович
/ Руски има статус државног и службеног језика у Русији и Белорусији, а званичног језика у институцијама у Казахстану, Киргизији итд.
Руски језик припада индоевропској групи језика. Сви они имају заједничког претка – протоиндоевропски. Одатле је одавно настао прасловенски језик који је касније прерастао у староруски. Тренутно савременим руским говори више од 270 милиона људи на Земљи – 146 милиона становника Руске Федерације и 127 милиона ван граница земље.
Международный день русского языка и день рождения великого поэта Александра Пушкина.
— Валентина Астра (@valentina201013) June 6, 2021
Сегодня отмечается Международный день русского языка. Праздник был учреждён ООН в 2010 году и отмечается в день рождения Александра Пушкина. Русский язык родной для 166,2 миллионов человек. pic.twitter.com/PuhQb5YmbQ
Александар Сергејевич Пушкин рођен је 6. јун 1799. у Москви. Многи га сматрају за најбољег руског песника и оца модерне руске књижевности. Пушкин је међу првима у Русији почео да пише народним језиком.
Многа његова дела критичари сматрају ремек-делима, као што су поема „Бронзани коњаник“ и драма „Камени гост“, прича о паду Дон Жуана. Његова песничка кратка драма „Моцарт и Салијери“ била је инспирација за Шаферов „Амадеус“, а такође представља и либрето за Корсаковљеву оперу „Моцарт и Салијери“. Пушкин је такође познат по својим кратким причама, посебно по циклусу „Приче покојног Ивана Петровича Белкина“, пре свега по причи „Хитац“. Сам Пушкин преферирао је свој роман у стиху „Евгеније Оњегин“, који је писао током целог свог живота.