Звиждук у осам је мелодија епохе: Филм о Ђорђу Марјановићу отвара Док’н’Ритам
17:37 07.06.2021 (Освежено: 21:14 07.06.2021)
© Фото : Док’н’Ритам промоШести фестивал музичког документарног филма Док’н’Ритам
© Фото : Док’н’Ритам промо
Пратите нас
Филм Игора М. Тохоља „Сведок једног времена“ који вечерас отвара шести Док’н’Ритам фестивал приказује звездане тренутке наступа Ђорђа Марјановића, а његова песма „Звиждук у осам“ одјекује фестивалом као мелодија једне епохе.
Песмом „Звиждук у осам“ почиње и завршава се једна епоха
„Сведок једног времена“ је документарни филм о 60 година дугој историји Дворане Дома синдиката, „Југословенске Олимпије“ која је уједно и незаобилазни део историје елитне и популарне културе Београда и бивше Југославије. Учесници и сведоци многобројних дешавања, од конгреса државног врха некадашње СФРЈ, концерата Луја Армстронга и Артура Рубинштајна до гостовања највећих филмских звезда и шаховских велемајстора, уз обиље архивског материјала, надахнуто и емотивно причају о важној институцији, једном феномену друге половине 20. века на овим просторима. Један од највећих музичких звезда бивше СФРЈ који је наступао у Дому Синдиката био је и Ђорђе Марјановић.
© Фото : Јутјуб Ђорђе Марјановић
Ђорђе Марјановић
© Фото : Јутјуб
„На опроштајном концерту у Дому Синдиката последња нумера била је ’Звиждук у осам’ коју је извео Ђорђе Марјановић. То је песма којом започиње и завршава се једна епоха“, каже за Спутњик редитељ филма „Сведок једног времена“ Игор М. Тохољ.
Испред Дома Синдиката „Ђокисти“ су дочекивали свог идола. Управо је ту био епицентар аплауза за српског Прислија одакле је даље одјекивао Београдом што је Ђорђа Марјановића поистоветило са историјом једне институције, једне културе, једног времена.
„Када сам ја одрастао, Ђорђе Марјановић је већ постао легенда, југословенски Присли. У ширим породичним круговима сазнавао сам о његовим концертима, који су били култни догађаји за средњу класу. Баш су се они окупили на последњем концерту у старом здању Дома Синдиката и „звиждукали у осам“, што је дирнуло целу филмску екипу“, открива редитељ.
© Фото : ПромоФилм „Сведок једног времена“ који најављује 6. Док’н’Ритам фестивал биће приказан вечерас, у 19 часова, у Малој сали ДКСГ.
Филм „Сведок једног времена“ који најављује 6. Док’н’Ритам фестивал биће приказан вечерас, у 19 часова, у Малој сали ДКСГ.
© Фото : Промо
У знак сећања и на Симкета и Војкана
У филму „Сведок једног времена“ појављују се и друга два композитора којима је посвећен један део Док’н’Ритма. То су Зоран Симјановић и Војкан Борисављевић који имају надахнуте епизоде у документарцу.
„Што се тиче Симјановића, имао сам част да будем сведок његове прецизности, студиозног приступа филмској музици. Поред филмова по којима је препознатљив, за мене је ремек-дело његова музика за филм ’Мирис пољског цвећа’ који је инспирисан и румунским традиционалним мелосом и фолклором у прогресивном маниру помешан са електроником. То је свакако личност која је пружила огроман допринос историји рокенрола на овим просторима. У филму ’Сведок једног времена’ он описује лични доживљај сусрета са великим ствараоцима који су наступали у Дому Синдиката, а то су група „Срчерс“ и Рубинштајнов који је изводио Шопена. Симјановић открива да је тада изгубио додир са простором и осетио је како га музика уздиже“, наводи Тохољ чијим филмом започиње шесто издање Док'н'Ритма посвећено великанима домаће и регионалне музичке сцене који су нас напустили у периоду између два фестивала.
ШесТО чуло
Шесто издање фестивала Док’н’Ритам одвија се под паролом ШесТО чуло од 8. до 11. јуна у Дому културе „Студентски Град“, а чија је мисија буђење одговорности према делима и ствараоцима, као и очување музике и њених докумената.
„Вртоглавом брзином и под застрашујућим околностима мења се свет у ком смо досад живели. Наша чула додира, укуса и мириса под маском имају ограничене функције због чега шесто чуло (п)остаје чуло суштине. Његовим рецепторима брже ћемо и прецизније препознавати праве вредности и учествовати у афирмацији нових стваралаца. ДНР чува најзначајније музичке приче, и води нас у „ново нормално" са јасном сликом о сопственој ДНК“, поручује уметничка директорка и оснивач фестивала Сандра Ранчић.
На овогодишњем фестивалу публика ће имати прилику да погледа двадесет филмова, међу којима су две светске и једна регионална премијера. У такмичарском програму гледаћемо филмове о Томажу Пенгову, Кирилу Џајковском, затим о „Оцу Балкан битса“ у Европи, југословенском избеглици Роберту Соку, бугарској рокенрол сцени, значајном рок српском рок бенду 90-их, саставу „Love Hunters“…Програмске целине „Градови као базе рокенрола“ доносе нам причу о КСТ-у, као и причу о клубовима и сцени града Пула, док ћемо у програму „Северна Македонија у гостима“, имати прилике да погледамо документарце са тог подручја, које нам доноси Скопље Синема Сити Филм Фестивал. Кроз специјалну пројекцију и трибину, фестивал ће се осврнути на четири деценије Новог таласа.
У програму „Nootebook“ публика ће имати прилику да се упозна са три нове музичке књиге, посвећене Леонарду Коену, групи „Лајбах“, реуниону групе „Крим“.
Посебан део овог фестивала чине програми „Посвета“ Док’н’Ритма музичким великанима који више нису са нама. Ревијални програм нам доноси приче о Били Холидеј, Робију Робертсону и групи „Тhe Band“, Мајклу Хачинсу, прерано преминулом фронтмену састава „INXS“.
На програму су и два концерта, од којих је један наступ састава „Е-Плеј“, познатог по специфичном тамном звуку, а светлој поруци. „Тhe Show Must Go On“ посебан је концерт који ће затворити фестивал - песме наших преминулих великана, у новом аранжману изводиће млади музичари, победници петог БУНТ Рок Фестивала, састав „Лагана среда“.
„Ова јединствена порука чувања наслеђа и настављања започетог пута, постаће нови документ нашег ритма“, поручују организатори фестивала.
Зашто је Ђорђе Марјановић био у свему први и најбољи и како је освојио публику од Југославије до Совјетског Савеза, можете погледати у емисији главне уреднице Спутњика Србија Љубинке Милинчић
Прочитајте још: