Бајден: Моја агенда није против Русије, она је за амерички народ /видео/
19:25 16.06.2021 (Освежено: 15:06 12.04.2023)
© AP Photo / Patrick SemanskyЏозеф Бајден на конференцији за штампу у Женеви
© AP Photo / Patrick Semansky
Пратите нас
Амерички председник Џо Бајден изјавио је на прес конференцији после састанка са руским председником Владимиром Путином у Женеви да његова агенда није против Русије, већ је за амерички народ.
Бајден је на почетку конференције рекао ово је био дуг дан за све нас.
"Управо сам завршио последњи састанак на овом путовању. Пуно се прашине подигло око овог састанка. Не постоји бољи начин за дијалог осим лицем у лице", рекао је Бајден.
"Рекао сам председнику Путину да моја агенда није против Русије или било кога другог. Она је за амерички народ", нагласио је Бајден, додајући да је његов фокус борба против короне, обнова америчке економије и јачању веза са савезницима.
„Такође сам му рекао да ниједан председник Сједињених Држава не може да одржи поверење америчког народа ако се не изјасни за одбрану демократских вредности.
Он је додао да Путин и он деле заједничку одговорност око успостављања стабилних односа.
О људским правима
Бајден је нагласио да ће наставити да инсистира на поштовању људских права, што је била и једна од главних тема самита.
Амерички председник је рекао да у случају смрти блогера Алексеја Наваљног последице по Русију биле би „катастрофалне“.
„Био сам јасан да ће последице по Русију бити катстрофалне у случају да се то деси. “, рекао је он.
Русија не сме да диктира свету
Бајден је на конференцији за новинаре рекао и да је Путину пренео да Русија не сме да диктира целом свету.
„Они не могу да диктирају шта се дешава у свету. Постоје и друге земље, САД су једне од таквих земаља“, рекао је он.
Навео је и да Русија покушава да остане релевантна у свету упркос томе што се налази у веома сложеној ситуацији.
„Русија је у компликованој ситуацији, притискају их Кинези. Они очајнички покушавају да остану светска држава“, додао је.
О Украјини и Хладном рату
Бајден је навео да се договорио са Путином о наставку дипломатије о Украјини у вези са споразумима из Минска. Рекао је да „није да се Путин не слаже са оним што се догодило“, већ „има другачију перспективу о томе шта треба учинити“.
Додао је да не мисли да Путин жели хладни рат.
„Хладни рат није у интересима нити Руске Федерације нити САД, Путин ово разуме“, навео је амерички председник.
О сајбер безбедности
Бајден је рекао да је Путину јасно ставио до знања да Америка има значај сајбер потенцијал, као и да ће Вашингтон одговорити у случају да Москва прекрши „основне норме“.
„Он зна какав је то потенцијал у питању и уколико он прекрши те норме, одговорићемо, и он то зна. Одговорићемо сајбер мерама“, рекао је амерички председник.
Бајден је казао и да је Путину дао списак од 16 организација које представљају „критичну инфраструктуру“.
„Доста смо времена провели разговарајући о сајбер простору и безбедности. Говорио сам да би део наше инфраструктуре која је од критичне важности требало да буде изузета од било каквих напада. Дао сам му списак од 16 организација које су од критичне важности за нас“, нагласио је.
О Сирији, Ирану, Белорусији
Остале теме разговора биле су Сирија, Иран, Белорусија и напори да се спречи поновно оживљавање терористичких милитаната у Авганистану док америчке трупе настављају повлачење, што би требало да се заврши на 20. годишњицу напада 11. септембра.
Описујући састанак, амерички председник је указао да је „урадио оно због чега је дошао“, напомињући да је састанак одржан у „позитивном“ духу.
„Није предузета никаква оштра акција“, подсетио је.
„Тамо где се нисмо сложили, где се ја нисам сложио, остало је тако како јесте. Где се он није сложио, остало је тако. Али то није учињено у атмосфери преувеличавања."
Иначе, ниједан руски медиј није позван на Бајденову конференцију за штампу, док су за конференцију руског председника Владимира Путина били позвани бројни амерички медији.
Шта је руски председник говорио након овог историјског састанка погледајте ОВДЕ