Птица анђеоских крила: Ретка грабљивица први пут снимљена у Србији /фото/

CC0 / Pixabay / Јато птица
Јато птица - Sputnik Србија, 1920, 18.06.2021
Пратите нас
У околини Шида први пут у Србији снимљен је бели мишар, примерак са ретким феноменом недостатка црног пигмента, меланина, саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије.
Иначе, у питању је најчешћа птица грабљивица у Србији, а током више од века истраживања птица у Србији мишар оваквог потпуно белог перја није фотографисан.
Оринтолози сматрају да ова птица има редак поремећај обојености перја познат као потпуни леуцизам који представља недостатак црног пигмента, меланина у телу.
Овакав поремећај обојености јединки које природно нису беле као лабудови или чапље углавном им смањује могућност преживљавања у природи.
Међутим, како се наводи у саопштењу, белог мишара из околине Сота мештани сусрећу већ две године, што указује да успешно одолева свим изазовима.
Чланови друштва Наташа Томић и Марко Шћибан у петак 11. јуна посетили су околину села Сот како би проверили те наводе и успели да уоче потпуно белу птицу грабљивицу.
„На основу величине, облика тела и понашања установили смо да се ради о мишару (Бутео бутео), иначе најчешћој птици грабљивици у Србији. Снежно бели лепотан излетео је из шуме, кружио изнад нас и нестао високо на небу, одлетевши ка Сунцу“, објашњава Шћибан.
Прочитајте још:
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала