Кошаркашице Србије - Sputnik Србија

Српске лавице јаче од Шпаније и судија – за полуфинале!

Женска кошаркашка репрезентација Србије пласирала се у полуфинале Европског првенства великом победом над екипом Шпаније резултатом 71:64, после изузетно драматичног дуела решеног у продужетку и обележеног скандалозном судијском одлуком у финишу регуларног дела утакмице.
Србија је била на корак од победе и на крају четврте четвртине, али је судијска тројка доделила слободна бацања екипи Шпаније, иако је српски тим имао могућност да направи један прекршај без казне.
Ипак, судије су протумачиле да је фаул направљен при шуту, на резултату 62:61, али је кошаркашица Шпаније Кристина Увиња промашила један пенал и одвела је меч у продужетак.
У додатних пет минута српске кошаркашице су одиграле веома организовано, зрело и стабилно, пронашле су довољно енергије да издрже нове напоре и на крају су уписале велику победу, коју је запечатила сјајна Невена Јовановић својом трећом тројком, а вреди истаћи и улоге Соње Васић и Ивон Андерсон.
​Најефикаснија у тиму Србије била је Васићева са 19 поена, седам скокова и четири асистенције, сјајна Андерсон је убацила 17 поена, док је Јовановићева, уз три злата вредне тројке имала 15 поена и десет скокова.
Јелена Брукс је имала солидну ролу са по седам поена и скокова, Тина Крајишник је уз пет поена имала седам ухваћених лопти, док је Ана Дабовић остала на два поена за нешто више од десет минута проведених на терену.
Утакмицу је обележила одлична одбрана српског тима, изабранице селекторке Марине Маљковић су биле веома активне под својим обручем, али је било великих проблема у нападу, као и у шуту.
Српски тим је за 20 минута игре у првом полувремену убацио свега 23 поена, а само захваљујући одбрани разлика у корист Шпаније није била већа од пет поена пред одлазак на велики одмор.
Са паузе се екипа Србије вратила у другачијем издању, лопта је коначно пронашла пут кроз напад Србије, ређале су се акције, одбрана јесте мало попустила, али је било добро видети да се у офанзивном делу појавила идеја.
У том периоду се стигло и до првих тројки, Јовановићева је прекинула серију од девет промашаја и дала додатни импулс тиму, који је константно био у заостатку, али разлика се није повећавала, напротив – смањивала се како је време одмицало.
​Последња деоница је имала нерешену увертиру, Србија је одлично играла у кључним моментима, налазила је решења и против зонске одбране Шпаније, попут тројке Андерсонове, после чега је преузела вођство и стигла на корак од победе.
Ипак, тај корак су спречиле судије, већ описаном егзибицијом у финишу последње четвртине, али је зато продужетак доказао да је Србија бољи, стабилнији и талентованији тим, за крајњу велику победу, елиминацију домаћина, прекид серије од шест узастопних пораза од Шпаније и пласман у полуфинале.
​Српске лавице ће се у борби за финале састати са екипом Белгије, која је победила Русију са 85:83, а тај дуел је заказан за суботу од 18.00.
Утакмицу сте могли да пратите уживо уз Спутњик спорт.
22:38 23.06.2021
19:38 23.06.2021
22:59 23.06.2021

Јовановићева је убацила тројку у последњем нападу и поставила коначан резултат – 71:64.

Србија је у полуфиналу Европског првенства!

22:53 23.06.2021

Четири поена вишка на 81 секунду до краја утакмице.

Није лоше, али треба издржати.

Србија – Шпанија 68:62.

22:49 23.06.2021

Сјајно је пробила одбрану Андерсон, добила је предивно додавање од Васићеве и погодила за 66:62!

22:48 23.06.2021

Српске кошаркашице су дешавања из финиша дуела оставиле у прошлости, Бруксова је изборила слободна бацања и оба пута је била прецизна.

Србија води 64:62.

22:43 23.06.2021

Увиња је убацила само једно слободно бацање, играју се продужеци – 62:62!

22:41 23.06.2021

Судијска тројка је досудила два слободна бацања за Шпанију, иако није изгледало да је прекршај за Шпанију досуђен при шуту, пошто је Србија имала могућност да направи још један фаул, без казне слободних бацања.

Гледа се снимак на инсистирање селекторке Марине Маљковић, али није било промена.

Скандал!!!

Феноменалан потез Соње Васић, Андерсонова је одлично организовала напад, лопта је стигла до наше најбоље играчице која је предивном пируетом стигла пред обруч и убацила лаке поене.

Србија води 62:61 на 18,4 секунди до краја!

22:35 23.06.2021

Васићева је убацила два поена после велике гужве у рекету Шпаније, али кош није признат јер је истекло време...

Србија је могла до вођства, али ипак Шпанија у последњем минуту, на 58 секунди до краја, има предност од пола коша.

Србија – Шпанија 60:61.

22:33 23.06.2021

Феноменалан шут Ивон Андерсон, Србија је стигла на пола коша разлике – 61:60 за Шпанију.

22:30 23.06.2021

Србија мора да промени нешто, успева да постигне поене, али и добија превише, одбрана није на нивоу, као да су се српске кошаркашице потрошиле, а то ривалке свесрдно користе.

Србија губи, 61:55.

22:27 23.06.2021

Није уродио плодом минут одмора Марине Маљковић, грешиле су српске играчице у раној фази, а то је Касорла казнила тројком, пошто је и одбрана попустила.

Ипак, Васићева је успела да поентира и смањи на 55:51.

22:20 23.06.2021

Не иду тројке српском тиму, јасно је то и стручном штабу Шпаније који је одлучио да заигра зону у одбрани.

Србију је то збунило, на обе стране, стигла је тројка за вођство Шпаније од 50:47.

22:16 23.06.2021

Са нерешеним резултатом српски тим улази у последњу деоницу. Охрабрује чињеница да је екипа Србије пронашла шут, ту предњачи Невена Јовановић са две тројке, али „појавио“ се и проток лопте.

Србија је смањила заостатак са полувремена и са нерешеним резултатом 43:43 иде у одлучујућу четвртину.

22:13 23.06.2021

Невена Јовановић је убацила и другу тројку на веома тежак начин, после смушеног напада, али је потом стигао одговор истом мером.

Прекршај је у покушају скока направила Анђела Дугалић.

Изједначено је 43:43.

22:11 23.06.2021

Коначно је прорадила организација напада, на терену се нашла и Дајана Бутулија која је сјајно делила лопте у нападу, али је и шпански тим успевао да пронађе решења за добру одбрану Србије.

Србија води 40:38.

22:09 23.06.2021

После девет промашаја тројка за Србију – Невена Јовановић!

Србија води 38:34.

22:07 23.06.2021

Шпанија је преузела вођство, уследило је неколико празних напада, али је то прекинула Васићева лепим кошем, а потом је поентирала и Андерсон.

Србија води 35:32.

22:02 23.06.2021

Невена Јовановић је феноменалном минијатуром донела изједначење, уписала је четири узастопна поена нападима на обруч!

Нерешено је – 29:29.

21:59 23.06.2021

Екипа Шпаније је боље ушла у друго полувреме, али је српски тим наставио са одличном одбраном која је коначно донела и добру енергију у нападу.

Тина Крајишник је сјајно реаговала добила је кош уз фаул, али је промашила додатно слободно бацање.

Шпанија води 29:25.

21:40 23.06.2021

После 20 минута игре Шпанија има четири поена вишка, 27:23, деловало је да је Србија близу преокрета, али није успевала да пронађе право решење у нападу.

Са друге стране, одбрана одлично функционише, али једноставно у појединим моментима није било начина да се спрече кошаркашице Шпаније, посебно након шутева споља и офанзивних скокова.

Најбоља у српском тиму била је Ивон Андерсон са шест поена, Јелена Брукс је додала пет, а Соња Васић и Тина Крајишник су додале по три.

За тим Шпаније је одличну партију пружила Асту Ндур са 12 поена, док је Кристина Увина додала пет.

21:39 23.06.2021

Феноменалну акцију су извеле две најбоље кошаркашице Србије, Васићева се нашла на позицији додавача, Дабовићева је имала нижу ривалку против себе у рекету, што је био јасан знак за асистенцију и лаке поене.

Одбрана је потом била поново на висини задатка, Србија је успела да преотме посед и обезбеди себи напад више.

Шпанија и даље води, 25:23.

21:34 23.06.2021

Није лепо деловало видети да Шпанија има шест, седам поена предности, као и да српске кошаркашице немају начин да стигну до поена.

То се променило бар на тренутак, Брукс је успела да изнуди прекршај, а потом је српски тим заиграо још чвршће у одбрани.

Ипак, Шпанија и даље води, 25:20.

21:29 23.06.2021

Одлично успева српски тим да успори нападе Шпаније, међутим организација је лоша у нападу, нема лаких кошева, нижу се промашаји...

Због свега, Шпанија има предност од 25:17.

21:20 23.06.2021

Друга петорка Србије се појавила на терену, Саша Чађо је преузела иницијативу и погодила дугу двојку, пошто је претходно Маја Шкорић одиграла добру одбрану.

Ипак, Шпанија и даље води – 17:15.

21:16 23.06.2021

Имао је српски тим велику шансу да преокрене, али је на крају после првих десет минута резултат у корист шпанске екипе – 15:13.

21:15 23.06.2021

Одлично је Ивон Андерсон пробила одбрану Шпаније и положила за изједначење на 13:13, пошто су претходно њене саиграчице одиграле неколико добрих одбрана.

21:11 23.06.2021

Брзо игра Шпанија, реализује нападе у кратком року, а има и расположене кошаркашице у шуту за три поена.

Са друге стране, Србија је двапут повела са пола коша предности, међутим није успевала да одржи ритам.

Шпанија води 12:8.

21:07 23.06.2021

Српски тим има висинску предност у односу на ривалке, Јелена Брукс игра споља, имала је један отворени шут за три поена, али је прве поене постигла кроз продор ка кошу.

Шпанија води 7:6.

21:04 23.06.2021

После два тешка минута, неколико лоших напада и проблема у одбрани, Србија је уписала прве поене, преко Соње Васић.

Шпанија води 5:2.

21:00 23.06.2021

Србија ће у трку за полуфинале ући са петорком коју чине Соња Васић, Јелена Брукс, Александра Црвендакић, Ана Дабовић и Тина Крајишник.

На свих шест дуела Србије и Шпаније на великим такмичењима победу је односила Црвена фурија. Такав епилог десио се и у полуфиналу Европског првенства 2019. године, када су изабранице Марине Маљковић изгубиле резултатом 71:66, па се на крају окитиле бронзом.

Да ли је коначно дошло време за победу Србије – и то у Валенсији?