00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Сан о слободи“
06:56
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
16:00
30 мин
НОВИ СПУТЊИК ПОРЕДАК
Најопаснија друштвена мрежа у Америци
17:00
60 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

„Си бриз“ – опасне НАТО игре у црноморском региону

© Sputnik / Денис Петров / Уђи у базу фотографијаВојне вежбе „Си бриз“
Војне вежбе „Си бриз“ - Sputnik Србија, 1920, 26.06.2021
Пратите нас
НАТО игра опасне игре на руским границама. После озбиљног инцидента са британским разарачем ХМС „Дефендер“ који је зашао у руске територијалне воде, НАТО започиње велике војне вежбе „Си бриз“ у црноморском региону, које ће послужити као покриће за снабдевање Украјине оружјем за потребе ратовања у Донбасу.
Након озбиљног инцидента у ком су учествовали руски патролни бродови и борбени авиони, и разарач Британске краљевске морнарице ХМС „Дефендер“, који се налази у Црном мору због војних вежби НАТО-а,
Северноатлантска алијанса ће на територији Украјине и у Црном мору од 28. јуна до 10. јула одржати маневре великих размера „Си бриз – 2021“, чиме се повећава ризик од (не)намерних инцидената и подстиче милитаристичко расположење у Кијеву. У тим вежбама ће учествовати 32 земље, укључујући САД, Велику Британију, Грчку, Канаду, Летонију, Холандију, Румунију, Турску, Бугарску, Украјину и друге, а у маневрима ће учествовати 5.000 војника, 32 војна брода и 40 авиона.
Москва је позвала НАТО да одустане од тих маневара, пошто „њихов агресивни карактер није у складу са реалним задацима у циљу циљу безбедности Црноморског региона“, а руско Министарство одбране је упозорило да ће НАТО под изговором војних вежби „Си бриз“ поново снабдети Украјину савременим наоружањем за потребе ратовања у Донбасу.
Портпарол Министарства одбране Русије Игор Конашенков је навео да ће НАТО на тај начин у Украјину допремити најсавременије оружје, муницију, као и осталу опрему која је потребна украјинској војсци, а сво то оружје ће потом послати украјинским војницима и припадницима националистичких јединица који се налазе у регионима у близини контакт-линије са Донбасом.
С обзиром да ће маневри имати поморски статус, он је такође упозорио и да ће праве границе војних активности изаћи ван украјинских територијалних вода Црног мора. С тим вези, додао је руски генерал, Русија ће са великом пажњом пратити како се одвијају ови маневри.
Говорећи о самој вежби, Конашенков је рекао да ће се увежбавати сарадња специјалних јединица разних националности које ће извршавати један те исти задатак – заједнички десант са падобранима, напад хеликоптерима, као и увежбавање ноћних напада.
Руски војни експерти оцењују да би испорука оружја Украјини под „маском“ вежби могла бити повезана са логистичким питањима, јер је јефтиније допремити оружје за маневре и оставити га него испоручити након вежби.
Директор руског центра за војно-политичка истраживања Алексеј Подберезкин подсећа да НАТО снабдева Украјину оружјем од 2014. године.
„НАТО је Украјини испоручивао оружје, укључујући и смртоносно, првенствено оно које је остало у земљама Варшавског пакта, док су САД такође испоручивале уређаје за ноћно извиђање, дронове и још много тога. Овде је реч о заједничкој политици, која је отворено усмерена на то да обезбеди Украјину не само оружјем и војном техником, него и муницијом, јер украјинска војна индустрија мало шта производи. Прво је опљачкана, распродана, а затим практично уништена“, каже Подберезкин за Спутњик.

Американци „заборављају“ своје оружје

Руски експерти такође сматрају да испорука оружја Украјини значи да НАТО, на челу са САД, подржава нацизам у тој земљи и сва зверства која чине ти злочиначки батаљони у зони борбених дејстава, подсећајући истовремено да Русија не учествује у овом сукобу, па тамо не испоручује своје оружје. Међу руским аналитичарима постоје чак и мишљења да ће Русија, ако се докажу такве испоруке, моћи сасвим легално да почне испоруку оружја Донбасу, и то у већем обиму од Американаца, док ће бивши руски војници, који више нису у служби моћи да оду у Донбас и пруже техничку и војно-стратешку помоћ Доњецој и Луганској народној републици.
Међутим, проблем је у томе што ће Русији бити веома тешко да докаже чињеницу да је америчко наоружање остало у Украјини након вежби.
„Маневри укључују коришћење широке инфраструктуре, односно транспорт тешке технике, јер се тенкови превозе специјалним железничким платформама или возилима са приколицама, баш као и друго тешко наоружање, као што су самоходни топови, високопрецизни артиљеријски системи, вишецевни бацачи ракета итд. Стога су војне вежбе одлична прилика да се прикрије превоз тешког наоружања. Управо због тога се посматрачи увек позивају на такве маневре и уводе се ограничења у транспорту. Американци се, иначе, врло често не придржавају свега тога, па се испоставља да су превозили оружје и војну опрему – рецимо, два батаљона тенкова, али их онда ’заборављају‘ и све остаје украјинској војсци“, каже експерт. 

Опасно гомилање оружја на руским границама

Аналитичари су убеђени и да ће НАТО током вежбе истовремено проверити спремност Украјинаца на употребу таквог оружја, јер ако постоји план за снабдевање оружјем, онда је за то потребно припремити и обучити украјинску војску.
Процењује се да су Украјини сада најпотребнији амерички противтенковски системи, модерни системи ПВО и средства за везу и електронско ратовање. Такође, верује се да би НАТО могао Украјини да испоручи минобацаче, снајпере и друго малокалибарско оружје, али не и озбиљно оружје, попут авиона Ф-35 и тенкова „Абрамс“ које су тражиле украјинске власти.
Подберезкин је јачање НАТО потенцијала на руским границама назвао „опасним процесом“.
„Нема сумње да је опасан процес када се инфраструктура НАТО-а приближава руским границама. Штавише, у то се увлаче државе које постају веома моћне у војном погледу. Довољно је рећи да је немачки војни буџет упоредив са руским војним буџетом, а укупан војни буџет НАТО земаља 15-16 пута премашује руски. То је немогуће занемарити. Видимо како се последњих година повећавају војно-техничке могућности НАТО-а у пограничним областима. Наше иницијативе имају за циљ заустављање ескалације, али нажалост, они то не подржавају. НАТО сматра да сваког дана треба избацити неку иницијативу усмерену на дискредитацију наше политике и да војну силу претворити у прави инструмент политичког притиска“, каже Подберезкин.
Коментаришући позив Русије да треба одустати од тих маневара на руским границама, политиколог Евгениј Војко каже да је то врста одређеног сигнала који Москва у таквим случајевима шаље НАТО-у, САД и Украјини.
„Очигледно је да су се ове вежбе припремале дуго и да неће бити отказане само због позива руске стране, без обзира на то, што је ово сигнал, упозорење, које укључује и могуће симетричне акције Русије везане за војне вежбе. Као одговор на велике и провокативне НАТО вежбе у Црном мору то би могло да буде и гомилање руских трупа у Западном војном округу, уз масовно коришћење авијације“, закључио је Војко.
 
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала