Тајне руске мере за борбу с Америком на тржишту оружја
22:27 29.06.2021 (Освежено: 14:13 30.06.2021)
© Sputnik / Алексей Мальгавко
/ Пратите нас
Русија је развила озбиљан систем противмера против санкција САД и њихових савезника како би заштитила сопствене производе на светском тржишту оружја и своје иностране купце. О каквим је је конкретно мерама реч, држи се у тајности, али су војни експерти сигурни да су те мере делотворне.
Руски војни експерт Игор Коротченко каже да су те мере „државна тајна Руске Федерације“ и да се зато не објављују, осим што се износи општи став и приступ по том питању.
„Поента је у томе да се избегне могућност утицаја САД и њихових западних сателита на процес снабдевања и уговарања руског оружја које испоручујемо страним државама. Ово се односи на систем међусобних поравнања, отправку, осигурање и на читав низ питања техничке сарадње. Данас се то ради на такав начин да се минимализују сви негативни утицаје западних држава, пре свега САД“, каже Коротченко за Спутњик.
Информацију да је Русија предузела одређене кораке у борби на тржишту оружја обелоданио је директор Федералне службе за војно-техничку сарадњу Русије Дмитриј Шугајев, који је рекао да је Москва развила озбиљан систем мера за сузбијање санкционог притиска САД и њихових савезника, који штити и руске произвођаче војних производа и партнере из иностранства. Он је истакао да упркос нескривеним и грубим покушајима САД да крше суверена права независних држава како би обезбедиле сопствену безбедност, руски систем војно-техничке сарадње делује са високом ефикасношћу.
Москва се на противмере, између осталог, одлучила и пошто је средином марта Вашингтон уврстио Русију на списак земаља са којима је забрањена трговина оружјем. Таква политика САД предвиђа одбијање издавања лиценци или других дозвола за извоз одбрамбених производа и одбрамбених услуга, предвиђених за Русију.
Изузеци су направљени за операције у оквиру сарадње држава у сфери космоса и до првог септембра — у области комерцијалних свемирских летова.
Према документу, Русија се нашла на истом списку са Авганистаном, Централноафричком Републиком, Кипром, Конгом, Еритрејом, Ираком, Либаном, Либијом, Сомалијом, Јужним Суданом и Зимбабвеом.
Русија друга у свету по продаји оружја
Русија је последњих година заузела једно од водећих места у свету по продаји оружја, с обзиром на то да руско оружје и војну технику карактеришу поузданост, квалитет и ефикасност. Обим годишњег извоза руских војних производа износи око 15 милијарди долара.
„Заправо држимо друго место у свету захваљујући квалитету наше технике, систему сервисних услуга и пружању гаранција која се тичу испоруке резервних делова за пуни животни век тог оружја и технике коју продајемо страним земљама. Углавном наоружање продајемо земљама северне Африке, Блиском истоку, источној Азији, Латинској Америци. Све земље у тим регионима активно купују руско оружје“, каже Коротченко.
Он наглашава да руско оружје купују готово све земље света , осим земаља НАТО-а, мада су и неке чланице Алијансе попут Турске, упркос свим претњама и притисцима, набавиле руско наоружање. Конкретно, Анкара је купила руски систем С-400.
„Чак и у земљама НАТО-а се и даље користи совјетска техника, иако захтева модернизацију. Русија је спремна, према НАТО стандардима, да изврши одговарајућу модернизацију у случају одговарајућег интереса“, каже Коротченко.
Он напомиње да су на светском тржишту оружја најтраженији руски системи противваздушне одбране, а само током прошле године Москва је испоручила војну технику у 51 државу и одржава контакте са више од сто земаља.
„Најтраженији су системи као што су С-400, ’Бук М-2‘, а тренутно и перспективни систем ’Викинг‘ средњег домета, као и системи ПВО кратког домета, као што је ’Тор М-2‘ и њихове модификације. Такође, веома је тражена и борбена авијација. Реч је о ловцима марке ’Сухој‘ и ’Миг‘. То је главна ниша која генерише највећи обим прихода од извоза оружја. Сходно томе, траже се и малокалибарско оружје, оклопна возила и морнаричка опрема“, истиче Коротченко.
И Србија на удару
Експерт додаје да се многе земље, међу којима је и Србија, суочавају са притисцима Америке због набавке руског оружја и војне технике и очекује да ће ти притисци бити још јачи.
„То се зове нелојална конкуренција, с тим се суочавамо свуда и очигледно је да ће притисак санкција јачати“, уверен је Коротченко.
Руски војни експерт Иван Коновалов напомиње да је војно-техничка сарадња област у којој је конкуренција изузетно велика, а да САД користе све методе како би потиснуле конкуренте са једног или другог тржишта наоружања.
„То добро знамо и већ смо прилично добро научили како се одупрети таквим акцијама. Али треба напоменути да су, свеједно, Американци довољно истрајни у својим акцијама“, каже Коновалов.
Експерт истиче да САД користе политичке и економске инструменте да би постигле свој циљ, а да је метод санкција главни.
„Борба на тржишту наоружања је постојана, она мења облике, али увек остаје присутна. САД врло често користе индиректне методе, на пример, утичу на конкуренте на тржишту оружја снагом свог долара, преко банкарског система. Они имају много метода. И ово се, наравно, сада користи против Руске Федерације у различитим земљама, различитим регионима. Али за Русију је ова ситуација сасвим очигледна, а наше компаније знају како да дејствују на тржишту оружја и знају шта могу да очекују од својих америчких колега, како да се са њима носе и да их заобиђу“, каже Коновалов.