Папрене саобраћајне казне на путу ка омиљеним српским летовалиштима
12:07 07.07.2021 (Освежено: 03:14 26.08.2021)
© Tanjug / Тања ВаличСаобраћајна полиција
© Tanjug / Тања Валич
Пратите нас
Многи су због паузе од годину дана због пандемије заборавили да непрописна вожња може скупо да их кошта у суседним земљама, нарочито у Грчкој и Бугарској. Поред подсећања на поштовање саобраћајних прописа, стручњаци упозоравају да се на пут мора ићи одморан и правити доста пауза, нарочито када је температура висока.
Прва земља кроз коју пролазимо на путу ка Грчкој је Македонија, где су обавезна упаљена светла, иначе је казна 15 евра, казна за невезивање појаса је 40 евра, колико кошта и телефонирање током вожње.
Ако немате дечје седиште, казна је 35 евра, а прекорачења брзине од 45 до 300 евра. Претицање преко пуне линије је такође 300 евра, као и пролазак кроз црвено светло, преноси РТС.
Плаћање није у кешу већ у банци, па ћете додатно изгубити време тражећи веће насеље где ћете платити тикет, после чега ћете добити пасош.
Стручњаци упозоравају да се на пут мора ићи одморан и правити доста пауза, нарочито када је температура висока.
"Да праве паузе на свака два сата, бар два сата као што оно раде возачи професионалци који су обавезни да праве паузе и до четири сата како не би угрозили ни себе ни друге", саветује професор Милан Вујанић из Комитета за безбедност саобраћаја.
У Грчкој невезивање појаса стаје 350 евра, телефонирање 100, а превоз деце ван седишта 350 евра. Прекорачење брзине у насељу почиње са 100, а завршава се са 500 евра.
Недржање одстојања на ауто-путу је новина у Хрватској и оно кошта 150 евра.
"Због тога препоручујем да возе на растојању, ако га временски опредељујемо бар три секунде, ако га опредељујемо просторно, то је око 70 до 100 метара при брзинама од 100 до 120 километара на сат", упозорава Вујанић.
Ипак, ако сте се одлучили за летовање у Бугарској, тада вас непоседовање дела опреме кошта десет евра, неупаљена оборена светла 30 евра, невезивање појаса 25 евра, а претицање преко пуне линије 50 евра.
Прочитајте још: