https://sputnikportal.rs/20210709/lekic-ne-treba-nam-vlada-tragikomicnih-nebeskih-visina-1125875673.html
Лекић: Не треба нам влада трагикомичних небеских висина
Лекић: Не треба нам влада трагикомичних небеских висина
Sputnik Србија
Лидер Демоса Миодраг Лекић, ког је Демократски фронт предложио за премијера нове црногорске владе, каже да влади Здравка Кривокапића највише замера то што није... 09.07.2021, Sputnik Србија
2021-07-09T10:55+0200
2021-07-09T10:55+0200
2021-07-09T10:44+0200
политика
вести
миодраг лекић
црна гора
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e4/08/1c/1123288948_0:60:2730:1604_1920x0_80_0_0_ebbce36679e58edc65924195f216c0df.jpg
У интервјуу за подгорички Дан, Лекић каже да је веома важно разрешити актуелну политичку кризу у Црној Гори и да је тачно да су Демократе и УРА, подржале Здравка Кривокапића, уз различите модалитете могуће реконструкције његове владе. "Овим легитимним ставовима свако је и преузео одговорност за стање у друштву и даље могуће процесе", рекао је Лекић.Он није конкретно одговорио на директно питање да ли је спреман да прихвати премијерску функцију и одговорност, али је истакао:Другим речима, појашњава, у условима недовољне политичке озбиљности и наставком импровизација чији су саставни део плитки медијско-пропагандни маневри доводи се у питање очекивани правац новог историјског циклуса Црне Горе чији су почетак грађани тражили на изборима 30. августа прошле године.Упитан каква би била његова влада, политичка, експертска или комбинована, у случају да дође до тога да буде премијер, Лекић истиче да и сувише држи до озбиљности јавне речи да бих се упуштао на терен - шта би било кад би било.Заступа, каже, решења која су уосталом пракса у целом демократском свету."После избора се формира тзв. политичка влада у којој постоји стручна димензија као битна. Влада која може на неким местима бити ојачана провереним стручњацима. Влада, не пропагандних маневара, још мање трагикомичних небеских висина, већ влада врло спуштена на земљу својим радом, компетентношћу, кредибилним јавним изјавама, коначно јавном пристојношћу", навео је Лекић који је био шеф црногорске дипломатије, а пре тога и дугогодишњи амбасадор СРЈ у Риму."Прецизније, како је и где састављана влада и њен премијер. У комбинацији цркве и по свему судећи инволвираних служби, лажних или стварних свеједно, у сваком случају врло ниског нивоа. И то све иде у историју, заједно са актерима. У таквим условима и саставу се није могао изграђивати тај дуго очекивани нови функционално-вредносни систем", каже Лекић.Да не говоримо, истиче, о културном моделу псеудо црквеног језика и јавних манира који је продукован око премијера и делова владе. Тај модел је, по Лекићу, нанео штету како уставно лаичком карактеру државе тако и самој цркви коју сматра аутентично културно-духовном.Озбиљне институционалне промене Лекић види у успостављању сада уздрманог јединства власти које не постоји ни у ембрионалној фази."Сматрам да је оно ипак могуће и уз постојање идеолошко културних разлика у парламентарној већини", навео је Лекић.
https://sputnikportal.rs/20210706/mandic-nakon-sastanka-trazimo-novu-vladu-lekic-dobar-kandidat-za-premijera-1125851541.html
црна гора
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e4/08/1c/1123288948_0:0:1785:1122_1920x0_80_0_0_eddcdc97c40e315221f2a646c4e78dd6.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
политика, вести, миодраг лекић, црна гора
политика, вести, миодраг лекић, црна гора
Лекић: Не треба нам влада трагикомичних небеских висина
Лидер Демоса Миодраг Лекић, ког је Демократски фронт предложио за премијера нове црногорске владе, каже да влади Здравка Кривокапића највише замера то што није демонтирала мафијашко - корупционашки режим Мила Ђукановића и да су је састављале Црква и, како је рекао, лажне службе.
У
интервјуу за подгорички Дан, Лекић каже да је веома важно разрешити актуелну политичку кризу у Црној Гори и да је тачно да су Демократе и УРА, подржале Здравка Кривокапића, уз различите модалитете могуће реконструкције његове владе.
"Овим легитимним ставовима свако је и преузео одговорност за стање у друштву и даље могуће процесе", рекао је Лекић.
Он није конкретно одговорио на директно питање да ли је спреман да прихвати премијерску функцију и одговорност, али је истакао:
"Ако ћу нешто помоћи у разрешењу тешке кризе која прети и блокирањем државних институција врло радо дајем предност свим другим колегама из парламентарне већине за могуће кандидате за премијера".
Другим речима, појашњава, у условима недовољне политичке озбиљности и наставком импровизација чији су саставни део плитки медијско-пропагандни маневри доводи се у питање очекивани правац новог историјског циклуса Црне Горе чији су почетак грађани тражили на изборима 30. августа прошле године.
Упитан каква би била његова влада, политичка, експертска или комбинована, у случају да дође до тога да буде премијер, Лекић истиче да и сувише држи до озбиљности јавне речи да бих се упуштао на терен - шта би било кад би било.
Заступа, каже, решења која су уосталом пракса у целом демократском свету.
"После избора се формира тзв. политичка влада у којој постоји стручна димензија као битна. Влада која може на неким местима бити ојачана провереним стручњацима. Влада, не пропагандних маневара, још мање трагикомичних небеских висина, већ влада врло спуштена на земљу својим радом, компетентношћу, кредибилним јавним изјавама, коначно јавном пристојношћу", навео је Лекић који је био шеф црногорске дипломатије, а пре тога и дугогодишњи амбасадор СРЈ у Риму.
На питање шта замера Кривокапићу, Лекић каже да мисли да недовољан допринос очекиваним реформским процесима, који су подразумевали озбиљно демонтирање мафијашко-корупционашког деловања у претходном режиму проистиче из несрећног почетка.
"Прецизније, како је и где састављана влада и њен премијер. У комбинацији цркве и по свему судећи инволвираних служби, лажних или стварних свеједно, у сваком случају врло ниског нивоа. И то све иде у историју, заједно са актерима. У таквим условима и саставу се није могао изграђивати тај дуго очекивани нови функционално-вредносни систем", каже Лекић.
Да не говоримо, истиче, о културном моделу псеудо црквеног језика и јавних манира који је продукован око премијера и делова владе. Тај модел је, по Лекићу, нанео штету како уставно лаичком карактеру државе тако и самој цркви коју сматра аутентично културно-духовном.
Озбиљне институционалне промене Лекић види у успостављању сада уздрманог јединства власти које не постоји ни у ембрионалној фази.
"Сматрам да је оно ипак могуће и уз постојање идеолошко културних разлика у парламентарној већини", навео је Лекић.