Стручњаци за Спутњик: Ђоковић је ГОАТ
20:30 12.07.2021 (Освежено: 20:15 27.08.2021)
© AP Photo / Alberto PezzaliНовак Ђоковић
© AP Photo / Alberto Pezzali
Пратите нас
Новак Ђоковић је на Вимблдону освојио 20. Гренд слем титулу, чиме је потенцијално решио дебату о највећем свих времена и послао јасну поруку конкуренцији. Историјски успех српског тенисера су за Спутњик анализирали Саша Озмо и Никола Ђукић, новинари који Ђоковићев поход прате годинама.
Ђоковић је до трећег узастопног, а укупно шестог тријумфа на Вимблдону дошао после победе над Матеом Беретинијем са 3-1 у сетовима, односно након што је изгубио укупно два сета у седам одиграних мечева.
Новак не само да је подигао нови Гренд слем трофеј, већ са са доласком до 20. титуле изједначио са Роџером Федерером и Рафаелом Надалом.
Саша Озмо, новинар Спорт клуба, верује да овогодишњи трофеј на Вимблдону за Новака има посебан значај.
„Мени је и даље нестварно да је он успео да освоји 20. Гренд слем титулу, некако сам се вратио у ону 2016. годину и паузу коју је имао после тог Ролан Гароса, са више од две године без освојеног Слема, где су га сви већ отписали, а он је после тога узео још осам и сада је на 20. С обзиром на то да су (он, Федерер и Надал) изједначени и да сви други параметри у овом тренутку иду Ђоковићу у корист, ако сада говоримо о тој дебати о највећем свих времена, мислим да је он тренутно тај“, каже Озмо за Спутњик.
Pure domination. ⚠️
— Tennis TV (@TennisTV) July 11, 2021
The story of the Big 3's Grand Slam race (so far...)#Wimbledon pic.twitter.com/G7AJSpYwIP
Новак на путу до титуле није имао ниједног Топ 10 противника сем Беретинија у финалу, што овај Гренд слем трофеј чини једним од најлакше освојених за тенисера који је неретко ишао најтежим могућим путевима до коначних победа.
„Мислим да ово није најлакши Слем који је освојио, само због тог специфичног притиска о којем је и он говорио да је осећао другачију врсту нервозе пред полуфинале и финале. Када је реч о жребу, он му се и те како отворио и мислим да је, ако гледамо имена и рејтинг противника, једино са чиме може да се мери тај УС опен 2018. године када је играо са Дел Потром у финалу, али му се пре тога нестварно отворио жреб, где је имао Нишикорија у полуфиналу, Милмана у четвртфиналу и заправо од трећег кола није изгубио ни сет, а овде је изгубио само два сета кроз цео турнир. Толико је тешке жребове имао кроз каријеру, па и овај Ролан Гарос је био убедљиво најтежи пут у том тренутку – Беретини, Надал, па Циципас – тако да је заслужио да му се једном и овако отвори. Мислим и да је до тога дошло у идеалном тренутку, када је био још исцрљпен после Ролан Гароса и целе приче 'Златном слему' и свему осталом“, додаје Озмо, аутор књиге „Спортско новинарство“.
Никола Ђукић, новинар РТС-а, истиче то да Новак није био на највишем нивоу током целог турнира, али да је до титуле дошао без већих проблема.
„Први утисци су ти да сада вероватно већ не постоји турнир који Новак не може да освоји, па макар играо и поприлично лоше. Један од утисака је тај да је узео титулу изгубивши два сета, а да није приказао, да кажемо, ни 70 одсто препознатљивог тениса. Било је ту неких ситних проблема, највише притиска због свега онога што је та титула носила. Ако изуземо све утиске који су поприлично познати и који се намећу – а то је та историја, то је та 20. титула на гренд слемовима и изједначење рекорда који су држали Роџер и Рафа – имамо тај да је узео поприлично рутински нови Гренд слем трофеј, а да није играо свој најбољи тенис. Да кажемо да је то један од главних утисака“, објашњава Ђукић за Спутњик.
Ђукић има слично мишљење као Озмо и многи други, а то је да је поприлично јасно ко је највећи тенисер свих времена, такозвани ГОАТ.
„ГОАТ дебата никада неће бити готова, зато што је ГОАТ дебата у сваком спорту нешто најгоре, а то је субјективни осећај сваког оног који тај спорт и гледа. Објективно бисмо могли да кажемо да је готова, или да можда није готова, али да је решена. Субјективно бисмо ми, као људи који прате и који навијају за Новака, могли то исто да кажемо, а неки други би субјективно рекли није готова или да иде на страну неког од друге двојице. Статистички, опет, можемо да кажемо да је поприлично јасна ситуација. Можда ће тај УС опен морати да буде тренутак када ће сви морати да прихвате ту сурову чињеницу – за њих сурову, а за нас врло добру – а то је да Новак свакако јесте... Можда не најавећи свих времена у овом тренутку, али најбољи свих времена свакако, те и да се то што сви знамо и што се често понавља – потврђује. Оно што ће бити највећи доказ тим нашим тврдњама, да ће он на крају бити највећи свих времена и понети ту ласкаву ГОАТ титулу, јесте да све оно што ми сада видимо и сва та мерења и све те статистике у наредном периоду могу да буду још убедљивије. То је оно што ће бити недвосмислена потврда да је он најбољи свих времена“, истиче новинар Јавног сервиса.
Публика на Вимблдону никада није била наклоњена Ђоковићу, а кулиминирало је 2019. године, када је у финалу победио Роџера Федерера. Тада је публика гласно узвикивала „Роџер, Роџер“, Ђоковић је после меча открио да је он себе натерао да чује „Новак, Новак“.
Its time for part two of eating grass by @DjokerNole @Wimbledon pic.twitter.com/SEoyiO3gGa
— Engy Adel (@engy8) July 10, 2021
Ђукић је тај меч гледао са Централног терена Вимблдона и, како каже, утисци се мање-више и даље нису слегли.
„Мислим да је то био један тренутак када је Новак потпуно и у својој глави научио како да се носи са свим тим што се дешава око терена и мислим да сада то много боље ради до тог финала 2019. Он је у том мечу то радио у себи, преусмеравао је те повике у повике 'Новак, Новак'. Сада смо видели нешто мало другачији притсуп, који мислим да је могао да га приближи свим тим људима који нису били на његовој страни, а то је неки непосредан говор, по неки осмех, видели смо и оне покрете руком... Из тог меча је сигурно научио да на неки, да кажемо, 'шмекерскији' начин уведе и њих у меч, односно пребаци публику на своју страну“.
И Озмо је присуствовао том мечу, у којем је Федерер водио 8:7 и 40:15 у петом сету, али на крају изгубио, па смо га питали да ли ситуације у којима је публика против Новака у ствари помажу српском тенисеру.
„Мислим да је то одлично питање. Ако бисте питали Новака на конференцији за медије, он би сигурно одговорио да жели више подршке публике, али питање је како би се он понашао да је заправо и добије. Мислим да се толико навикао на ту улогу. Свакако да му прија када има подршку, али сведоци смо – емпирија показује да скоро сваки пут када је ушао у сукоб са публиком, да је успео то да изнесе. Баш је и Иванишевић рекао како се он храни тиме и игра још боље. То јесте 'флоскулетина' коју ми често просипамо, али стварно је доста тога у тим важним мечевима урадио на инат. Наравно, без тениског квалитета не може, али сигурно да то нешто додатно пробуди у њему. И не само тај Вимблдон 2019, па и 2015. исто Вимблдон, поготово УС опен исто 2015. године. Било је неколико можда и најважнијих мечева у његовој каријери где је публика била толико настројена против њега, а да је он успео да извуче победу“, рекао је Озмо.
Новаку до краја сезоне следе још два велика циља, а то су Олимпијске игре, на којима још није одлучио да ли ће играти, и УС опен, на којем је прошле године заустављен дисквалификацијом након што је ненамерно напуцао линијског судију лоптицом у врат.
Ђоковић ће бити велики фаворит на оба турнира, али наши саговорници истичу да му се титула не сме превремено уписати.
„Воле спортисти иначе да кажу да су најтеже те титуле које су унапред уписане, једна од тих је ова вимблдонска. Не знам колико је за њега паметно да игра Олимпијске игре, али хајде да кажемо да их игра. Све се у овој сезони своди на то да Новак Ђоковић има једног противника, а његово име је Новак Ђоковић“, подвукао је Ђукић.
„Мислим да и те како постоји шанса да не освоји. Не волим када се унапред уписују титуле, на пример Циципас је водио 2-0 у финалу Ролан Гароса и сведоци смо како у тенису све може да се јако брзо обрне на једну или на другу страну. Надала никако не бих отписао, он је већ кренуо да се спрема за бетон, играће Вашингтон, тренира дуго, доћи ће ревитализован. То је човек који је тамо четири пута освајао титулу. Медведев, Циципас, Зверев – сви они играју одлично на бетону. Мислим да ће бити и наоштренија и већа конкуренција него на Вимблдону, а на Ђоковићу ће притисак бити још већи. Он је већ рекао да је осећао специфичан притисак и сигурно ће он бити још израженији на УС опену. Доста ће зависити и од жреба, а треба узети у обзир када причамо о свежијој конкуренцији да је он освојио три Гренд слема, док су неки лешкарили и зезали се. Не мислим да му треба тако брзо уписивати те две титуле“, закључио је Озмо.
Анкета
Ко је ГОАТ?