Кина прави своју тајанствену „Област 51“? /фото/
14:08 15.07.2021 (Освежено: 03:14 26.08.2021)
© People's Liberation Army Air ForceУдарни авион Шенјанг Ј-16 током прославе 70. годишњице од оснивања Кинеског народноослободилачког ваздухопловства 12. новембра 2019.
Пратите нас
Велико, удаљено и мистериозно копнено подручје у Кини изазвало је спекулације да Пекинг прави свој еквивалент америчкој „Области 51“, где ради на развоју беспилотних војних авиона.
Оригинална „Област 51“ је поверљиви пројекат ваздухопловства Сједињених Држава, који смештен у оквиру полигона за испитивање и обуку у Невади и за који се обично сматра да подржава развој и испитивање експерименталних авиона и система наоружања.
Сајт „Ворзон“ наводи добијене сателитске снимке компаније „Планет лабс“ од 1. јуна, који наводно приказују тајну кинеску базу за испитивање у близини Малана у провинцији Синкјанг. Нуклеарна лабораторија „Лоп нур“ основана је 1959. године, а наводно је у овој пустоши спроведено око 45 нуклеарних тестова пре него што је престала са радом 1996. године.
© Courtesy of George ZeifmanКолекција фотографија са полигона за тестирање и обуку у Невади где се виде јужни крајеви „Области 51“
Колекција фотографија са полигона за тестирање и обуку у Невади где се виде јужни крајеви „Области 51“
Издање тврди да је на писти низ прототипова беспилотних летелица ваздухопловства Народно-ослободилачке војске, са борбеним ловцем Ј-16 „Фланкер“ на писти. Иако прикази беспилотних летелица на овој локацији нису новост, управо је мешање беспилотних летелица са летећим авионом привукло пажњу оних који су прегледали слике.
🇨🇳 In the latest images of the Malan airfield (Xinjiang #Uygur Autonomous Region, China), a J-16 fighter appeared against the background of unmanned aerial vehicles, on which some new test tests are underway, possibly with the introduction of artificial intelligence. pic.twitter.com/NSFinDgT4K
— GLOBAL NEWS NEXUS (@globalnwsnexus) July 5, 2021
Публикација наводи да је можда у току програм унапређења вештачке интелигенције. Друге земље наводно активно спроводе такве програме. У случају Аустралије, то је пројекат дрона „Лојал вингмен“. Велики дронови којима управља вештачка интелигенција намењени су за летење заједно са Ф-35 „стелт фајтером“.
Сличан пројекат „Скајборг“ развијају САД, каже агенција. Верује се да Пекинг свој пројекат назива „Обавештајна победа“, преноси међународни Спутњик.
Отприлике 200 километара југоисточно од „Лоп нура“ је још необичнији објекат који се подвргава озбиљним радовима на проширењу, чији су први трагови пријављени 2016. Три писте дуге 5 километара постављене су у троугласту формацију, према сателитским снимцима комерцијалне компаније „Макар до НПР“.
Via Huitong's CMA-Blog:
— @Rupprecht_A (@RupprechtDeino) March 13, 2021
"The latest rumor (March 2021) suggested that a J-16 testbed featuring the AI algorithm "Intelligence Victory" acting as the copilot in the backseat has been undergoing test flights at SAC."
So the tailart is indeed real and not a watermark. pic.twitter.com/mSqu0EaGN5
Летелица која је наводно примећена у Малану могла би бити део кинеског програма развоја беспилотних ваздушних борби, претпоставља издање. Из Пекинга није било званичних коментара у вези са спекулацијама.
Прочитајте и: