Изетбеговић: У РС мисле да су угрожени? На крају ће одустати

© AFP 2023 / Andrej ISAKOVIC Бакир Изетбеговић
Бакир Изетбеговић  - Sputnik Србија, 1920, 27.07.2021
Пратите нас
Председник бошњачке Странке демократске акције (СДА) Бакир Изетбеговић изјавио је да одлука парламентарних странака у Репубици Српској о одбацивању закона којима се кажњава порицање геноцида у Сребреници и неучествовању у доношења одлука у државним органима "тактизирање".
Изетбеговић је за телевизију Хајат рекао да је у питању тактизирање и да ће странке из РС једно време правити кризу, а касније одустати, јер, како тврди, "нису у праву".
"Тада би сви ишли на колективне годишње одморе, фактички парламентарци, чланови Савета министара, тако да би август свакако био месец вакуума у раду. Померили су то за седам дана, тако да ће вероватно тактизирати да виде могу ли шта добити у наредних 40 дана, а онда ће се у септембру све наставити", рекао је Изетбеговић.
"Које је то право угрожено српским представницима? Право да негирају геноцид, право да славе ратне злочинце, право на један апартхејд који живимо у РС. У РС имамо 20 одсто несрба, а само је три одсто на руководећим функцијама. У РС је Бошњацима забрањен босански језик, у РС се освештавају, дакле имају српске славе православне, државне институције, школе. Они мисле да су угрожени?", упитао је Изетбеговић.
Додао је да последњом одлуком одлазећег Високог представника Валентина Инцка "не само да се неће негирати геноцид, не само да неће славити злочинце, него ће све ово што је набројао, цели овај каталог, полако одустати од тога", пренео је Кликс.
"Кажу да би желели да се договоримо, да се ништа не намеће. Све можемо да се договоримо, ово све што сам набројао и још много тога. Једно време ће да праве кризу и онда ће да одустану, јер нису у праву", казао је Изетбеговић.
Лидери политичких партија из Републике Српске закључили су јуче на састанку да српски представници у институцијама БиХ, односно Председништву, Савету министара и Парламенту БиХ не учествују у доношењу одлука.
Практично, то значи да се српски представници неће повући из институција, али да неће учествовати у раду и доносити одлуке док се не реши питање наметнутог закона о забрани негирања геноцида у БиХ, пренео је Танјуг.
Валентин Инцко високи представник за Босну и Херцеговину.  - Sputnik Србија, 1920, 23.07.2021
Откривамо: Шта пише у Инцковој забрани негирања геноцида
Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала