Кадети Србије кроз драму до Светског првенства!

© Фото : Кошаркашки савез СрбијеСрбија – Словенија, ФИБА челенџер за кадете
Србија – Словенија, ФИБА челенџер за кадете - Sputnik Србија, 1920, 21.08.2021
Кадетска репрезентација Србије – играчи не старији од 16 година – коло пре краја ФИБА Челенџера у Новом Саду испунила је главни циљ – пласирала се на Светско првенство играча до 17 година, које се игра следећег лета у Шпанији, пошто је у четвртом колу савладала Словенију – 78:73.
Не само да су Орлићи овом победом обезбедили пласман на Светско првенство, већ ће тамо ићи као прваци ФИБА Челенџера у Новом Саду, без обзира на резултат утакмице последњег кола, у суботу од 20.30 против Турске.
Никола Топић ни вечерас није био у тиму због повреде шаке, а неће играти ни у наредној утакмици.
Наш тим је генијално отворио меч. Већ је половином осмог минута имао 20 поена вишка – 24:4. Словенија је била потпуно одсечена од нашег коша. Међутим, није било реално да такво стање на терену потраје. И није.
Србија – Словенија, ФИБА челенџер за кадете
Иако су Орлићи успевали да одрже дистану, углавном и двоцифрену, половином трећег периода Словенија је заостатак спустила на само пет поена – 52:47.
Неколико лоших одлука у нападу Србије, па онда и фаул на шуту за три… Све заједно вратило је утакмицу у егал – 52:50, на четири минута пре краја треће четвртине.
Мушицки је са пенала одбио овај налет Словеније. Претходно је сјајним утрчавањем у рекет дошао у одличну позицију за шут. Промашио је, али и покупио промашај, па на следећем покушају био фаулиран. На та два пенала, убрзо је додао и тројку и Орлићи су могли да одахну – на семафору је 57:50.
Серију је наставио Гачић са пенала, да би сјајну контру поенима крунисао Тасић и предност нашег тима опет је била двоцифрена – 60:50, на мало мање од два минута пре одласка на последњу мини паузу.
Али, није то био крај. Словенија је наставила да прети. Почетком последње четвртине пришла на пет разлике – 62:57. Тројка Авлијаша вратила је наш тим на двоцифрену удаљеност – 68:57.
И даље то није значило крај опасности. На ову серију Србије, Словенија је узвратила са 10:1, па је три и по минута пре краја, утакмица опет била отворена – 69:67.
Екипи која је летела по терену у првом периоду, одједном су и пенали постали проблем. При овом резултату промашили су три. Срећом, Орлићи су се добро бранили, да би потом Авлијаш лепо пробио по чеоној линији за 72:67.
Срећом, Словенија је из врло дискутабилне неспортске грешке која је досуђена Огњену Станковићу – иначе његове пете личне – убацила само два пенала.
Још бољи наставак – на другој страни терена Лазару Гачићу рука није задрхтала са линије слободних бацања. Србија је пред последњих 67 секунди повела 74:69.
Не, ни то није био крај. Уследила је једна добра одбрана, па друга не баш тако сјајна, али блокада Мушицког. Ипак – после свега поени Словеније и 74:73 на 17,5 секунди пре краја.
Драма је трајала.
Милошевић је затим био половичан са пенала – 75:73. Како Словенија на 16,3 секунде пре краја није искористила напад, Гачић и Бошњаковић су са пенала ставили тачку на меч и означили почетак славља Орлића.
Најефикаснији не мечу били су Петар Авлијаш са 17 поена и девет скокова, Лазар Гачић је такође бројао до 17, уз шест скокова, а двоцифрен учинак имао је још Огњен Станковић – 13 поена уз по седам асистенција и скокова.
На другој страни истакао се нестварни Јан Виде са 38 поена и пет асистенција, али и чак девет изгубљених лопти. Нико више у репрезентацији Словеније није постигао више од седам поена, колико је имао Лон Личан.