Карте с „немачким Калињинградом“ — предизборна провокација или најава нових „изненађења“из Немачке
© Sputnik / Igor ZaremboКалињинград
© Sputnik / Igor Zarembo
Пратите нас
Пред немачке парламентарне изборе у покрајини Мекленбург-Западна Померанија осванули су плакати с картом Немачке у предратним границама које обухватају и Калињинградску област Русије. Руски експерти сматрају да је реч о предизборној провокацији али и упозоравају да треба бити спреман на разна „изненађења“ из Немачке.
На спорним плакатима, копијом предизборних плаката из 1949. године, у немачке територије укључен је Калињинград и читава Источна Пруска, чији је део данас територија Пољске. Портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је да Кремљ негативно реагује на случај, али и изразио уверење да то нема везе са званичном позицијом Немачке. Како је нагласио, Берлин званично не доводи у сумњу територијални интегритет Русије.
Немачка Хришћанско-демократска унија се оградила од агитације тог типа, а њен представник Ханес Детман поручује да странка нема никакве везе са постављањем тих плаката, да их треба уклонити и да таква кампања збуњује. Јуриј Зверев с Балтичког федералног универзитета „Имануел Кант“ каже да је добро што је званична власт у Берлину осудила инцидент.
„Врло је важно да су немачке власти брзо и адекватно реаговале и отвориле истрагу. Колико схватам, огромна већина немачког народа не подржава овакве инциденте“, истиче руски експерт за Спутњик.
Он је уверен да су ретки Немци који би се усудили да оспоре чињеницу да је Калињинград територија Русије и читав случај доводи у везу са предстојећим изборима.
„Не бих придавао већи значај овом случају. Друго би било да је то организовала нека од званичних немачких партија или не дао Бог немачка држава. То би тада било обнова нацизма и међународни скандал. А овако је очигледна провокација, притом чак не ни против Русије него против ЦДУ“, наводи Зверев.
Политиколог Михаил Смолин сматра, међутим, да је инцидент резултат тога што млађе генерације Немаца више не осећају кривицу за Други светски рат.
„Чини се да не схватамо како ваља шта се тачно збива у Немачкој. Навикли смо однекуд да постоји нека Алтернатива за Немачку и неке друге, радикалније групе, које су реваншистичке. Али треба разумети да су у Немачкој стасале нове генерације које не само да више немају перцепцију да су криви за Други светски рат, него чак сматрају да је то јако давна историја и да су се Немци бранили од некакве совјетске офанзиве“, објашњава Смолин.
Nachdem von der #CDU 72 Jahre alte Wahlplakate in Teterow aufgetaucht waren, sind nun historische Wahlplakate mit Motiven von #FDP und #SPD gesichtet worden. Die #Polizei ermittelt landesweit. https://t.co/WGCEJlrYYd
— Nordkurier (@Nordkurier) August 24, 2021
Треба се спремити за нову свест у Немачкој, за нова немачка изненађења тог типа. Нестају генерације, упозорава политиколог, које су осећале кривицу за национал-социјализам а у Немачкој се мења расположење.
„Зато у немачком друштву јачају већ реваншистичка расположења у смислу да је заиста један од главних центара Немачке — Пруска расформирана као резултат тог рата, да је велики део припао Пољској, а да су Руси добили Калињинградску област. Отуда и такве жеље да се макар визуелно, информационо, дају такве карте, да се покаже да се они сећају како су тамо живели Немци и да је то некакав централни део Немачке која се заправо ујединила у време Бизмарка“, каже Смолин.
Плакати, који су се појавили у граду Тетеров и неким другим градовима те покрајине, позивају да се гласа за Хришћанско-демократску (ЦДУ) и Хришћанско социјалну унију (ЦСУ), блок партија десног центра које чине владајућу коалицију у Немачкој. Локални органи реда кажу да су се историјски плакат појавили широм те покрајине, као и да су део кампање и других партија.
Поводом овог инцидента тужилаштво града Росток покренуло је истрагу.