„Ситуација је алармантна и критична“: Директорка болнице у Батајници упозорава
© Sputnik / Рајко МартиновићКовид болница у Батајници
© Sputnik / Рајко Мартиновић
Пратите нас
Директорка Ковид болнице у Батајници, докторка Татјана Аџић Вукичевић, каже да је ситуација веома критична и тешка у тој здравственој установи. Поручује да их највише брине пријем најтежих болесника у јединицама интензивног лечења које су готово пуне. Најстрашније је што се ради о младим невакцинисаним људима, наглашава докторка.
Докторка Татјана Аџић Вукичевић истиче да је ситуација алармантна и веома критична и тешка у Ковид болници у Батајници.
"Јутрошње бројно стање је 446 болесника. Првог августа смо их имали 84, значи пет пута више. Оно што нас највише брине је број хоспитализованих у јединицама интензивне неге, јутрос их је 60, пре месец дана било их је пет пута мање, а интубираних је сада осам пута више него првог августа", навела је Аџић Вукичевићева за РТС.
Нагласила је да се болница пуни убрзаним темпом, као и да се плаши да ако се овако настави за седам до 10 дана биће испуњени капацитети.
"Оно што ме највише брине то је пријем најтежих болесника у јединицама интензивног лечења. Када је наша Ковид болница радила пуним капацитетом, када смо имали 930 кревета, ми смо имали пет јединица интензивног лечења које су биле пуне са 120 болесника, а сада на броју од 450 њих је нешто више од 60", рекла је докторка.
Додала је да су четири јединице интензивног лечења готово пуне и да је остала још једна јединица. "Мораћемо да се сналазимо и да неку од полуинтензивних јединица претварамо у јединице интензивног лечења", додаје.
Наглашава да се у више од 90 одсто сучајева ради о невакцинисаним људима.
"Сада могу да кажем да су клиничке слике много, много теже и драстичније и да практично голим оком, без увида у медицинску документацију, снимке плућа и лабораторијске налазе, можемо да кажемо који ће болесник ићи лошим током", каже Аџић Вукичевићева.
Истиче да је најстрашније што се ради о младим, невакцинисаним људима.
"На правом месту између 20 и 30 година, па онда долази категорија млађих мушкараца између 40 и 50 година и на крају између 30 и 40 година" каже она.
Додаје да су у више од 80 одсто случајева реч о мушкарцима, док су 20 одсто жене.
"Оно што је карактеристично у овом таласу јесте да су то доминантно млади, невакцинисани мушкарци, а жене са присутним комобирдитетима. Од тих придружених болести највише се ради о артеријској хипетензији, дијабетесу, малигнитетима, реуматолошким проблемима и гојазности", објаснила је докторка.
Напомиње да се у овом таласу људи не јављају лекарима на време, као и да буду болесни код куће дуже од десет дана и онда дођу када су за јединицу интензивног лечења.
Поред тога, како каже, клиничка слика се променила у односу на све претходне таласе.
"Делта сој је очито вирулентнији, пријемчивији више за плућа, а како по својој природи ово није само болест плућа, него једно мултиорганско затајивање различитих органа, тиме је клиничка слика знатно тежа", рекла је Аџић Вукичевићева.
Истиче да су у овом тренутку и две труднице на лечењу, али да нису животно угрожене.
Истиче да су у последњих седам дана имали смртне случајеве и младих људи – 1979., 1978., а јутрос и 1972. годиште.
"Нажалост, међу преминулима имамо и здравствених радника који нису били вакцинисани што је за велику нашу бригу и за апел. Ја молим здравствене раднике да је ово заиста последњи тренутак да нешто учине, да се вакцинишу, јер је то заиста невероватно да неко ради у ковид систему и у здравственом систему и да долази кући, да се није вакцинисао, да зарази своју породицу", навела је Аџић Вукичевићева.