Моја Русија: Твер — главни супарник Москви за статус престонице /видео/
19:30 05.09.2021 (Освежено: 11:12 09.09.2021)
© Sputnik / Оливера ИкодиновићТвер
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Пратите нас
Твер је један од најстаријих градова Русије. Некада је имао све шансе да постане главни град и пуна два века је био главни супарник Москви у борби за статус престонице, али данас остаје само шармантни градић између две престонице. Ипак, због његове лепоте називају га и „малим Петербургом на Волги“.
Овај град од око 450.000 становника смештен је на ушћу река Тмаке и Тверце у Волгу. Данас је то велик индустријски, научни и културни центар, главно саобраћајно чвориште, важна раскрсница друмског и железничког саобраћаја.
Основан је почетком 12. века, а захваљујући повољном географском положају и развијеној трговини брзо се развијао и јачао политички утицај. Ипак, стални сукоби и ратови су га знатно ослабили, а водећу улогу међу руским земљама преузима Москва.
Град је више пута рушен и уништаван — и 1612. године у доба Смутних времена током пољско-литванске окупације и током немачке окупације за време Другог светског рата — и увек је подизан из пепела. Страдао је и у пожарима, а свој данашњи изглед у великој мери дугује царици Катарини Другој, која га је обновила после великог пожара 1763. године и у коме је изгорела дрвена тврђава заједно с другим градским објектима.
Катарина Велика је волела Твер и говорила је да је то „најлепши град Руског царства после Петербурга“.
© Sputnik / Оливера ИкодиновићКатарина Велика је волела Твер и говорила је да је то „најлепши град Руског царства после Петербурга“.
Катарина Велика је волела Твер и говорила је да је то „најлепши град Руског царства после Петербурга“.
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Са средњовековним црквама и манастирима, зградама из 18. века и дрвеним кућама чије су фасаде украшене јединственим резбаријама, прелепим парковима и рекама, бројним знаменитостима, гостопримљивим домаћинима и опуштеном атмосфером, Твер никог не може оставити равнодушним, али понекад може и изненадити — рецимо, плакатом крај једног ресторана са којег српски кувар позива житеље Твера и госте града на српску пљескавицу.
У новој епизоди „Моје Русије“ сазнаћете и какве још лепоте чува овај град; зашто му се стално враћао велики руски песник Александар Пушкин и шта се чува у „капсули времена“ која ће бити отворена 9. маја 2045. године, односно на дан стоте годишњице победе совјетског народа над хитлеровском Немачком.
© Sputnik / Оливера ИкодиновићДанас је Твер велики индустријски, научни и културни центар, главно саобраћајно чвориште, важна раскрсница друмског и железничког саобраћаја.
Данас је Твер велики индустријски, научни и културни центар, главно саобраћајно чвориште, важна раскрсница друмског и железничког саобраћаја.
© Sputnik / Оливера Икодиновић
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.
Све емисије „Моја Русија“ можете погледати ОВДЕ.