Мистерија древног Египта: Одакле Тутанкамону црни бакар с неба /фото/
© AP Photo / Hassan AmmarЗлатна маска краља Тутанкамона у Египатском музеју у Каиру
© AP Photo / Hassan Ammar
Пратите нас
Од када је откривена нетакнута 6. новембра 1922. године, гробница дечака-фараона Тутанкамона непресушан је извор питања, од којих на многе научници не могу да дају коначан одговор.
Око 5000 предмета пронађено је у гробници. Нека од питања у вези са тим предметима постала су праве мистерије које копкају – не само археологе – него и стручњаке других области. Када је реч о гвозденом ножу који је био привезан уз фараонову ногу, заинтересовали су се и астрономи. Због чега? У златном саркофагу фараона Тутанкамона откривен је космички бодеж, искован од метеорског гвожђа.
Одакле фараону овај нож?
Постоји неколико теорија о пореклу легуре од које је израђен овај бодеж.
Прво треба напоменути да је у то време било немогуће наћи гвожђе на Земљи и да ће процес добијања овог метала бити откривен вековима касније. О томе колико је био вредан и значајан говори и место на коме је пронађен, уз самог фараона.
Неки сматрају да је у питању нерђајући челик који је могуће добити само у вакуумским условима. Та теорија прилично је невероватна јер тадашњи Египћани нису поседовали такву технологију.
The Egyptian pharaoh Tutankhamun's daggers dated around 1323BC. Discovered along with him and the rest of his splendours in his tomb in 1922. One dagger has a hardened gold blade, the other is made from meteoric iron and both with golden sheaths, Impressive craftsmanship. pic.twitter.com/FKLTuyOnsF
— 𝔍𝔦𝔪 ℭ𝔯𝔞𝔦𝔤 (@10thLegio) February 15, 2020
Истраживачи са Миланске Политехнике, Универзитета у Пизи, и Египатског музеја у Каиру искористили су рендгенску флуоресцентну спектрометрију, неинвазивну технику која може да открије молекулски састав материјала, и утврдили да оштрица ножа садржи високи проценат никла и трагове кобалта, фосфора и других ретких материјала који сугеришу да је првобитни материјал ванземаљског порекла.Састав материјала је врло сличан специфичним метеоритима у близини Земље.
„Утврђено је да један метеорит, назван карга, има такав однос никла и кобалта какав је откривен у саставу бодежа. Фрагменти метеорита су пронађени 2000. године у наслагама кречњака у Мерса Матруху, луци око 250 км западно од Александрије“, каже истраживач Данијела Комели.
Тој теорији у прилог иде чињеница да су Египћани гвожђе називали „црни бакар с неба“.
Ако би ово било тачно, и ако је фараонски гвоздени нож ванземаљског порекла 2 то је би било најкомплетније објашњење којим би се потврдила и евентуална кристална структура материјала коју је могуће добити само у вакуумским условима.
Док се научници не усагласе мистерије настављају да се множе, пише Национална географија.