https://sputnikportal.rs/20210927/eu-ocekuje-vucica-i-kurtija-u-briselu-do-kraja-nedelje-1130193483.html
ЕУ очекује Вучића и Куртија у Бриселу до краја недеље
ЕУ очекује Вучића и Куртија у Бриселу до краја недеље
Sputnik Србија
ЕУ интензивно ради на организовању састанка представника Београда и Приштине у Бриселу на којем би се разговарало о ситуацији на северу КиМ и повратку слободе... 27.09.2021, Sputnik Србија
2021-09-27T12:20+0200
2021-09-27T12:20+0200
2021-09-27T12:21+0200
србија
србија
србија – политика
косово и метохија (ким)
криза на северу ким
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/01/16/1124445262_0:160:3077:1890_1920x0_80_0_0_0710f579e8411de24e27ae146d4aa96b.jpg
Истовремено, за ову недељу потврђен је и долазак у Брисел америчког специјалног изасланика за Западни Балкан, Габријела Ескобара са једном темом на агенди: ситуација на КиМ.Након што је из ЕУ више пута поручено да је дијалогу у Бриселу једини начин за решавање тренутне кризе на КиМ, као и свих других отворених питања, шеф европске дипломатије, Жосеп Борељ, најавио је да ће се о ситуацији на Северу КиМ и слободни кретања ”наредних дана у Бриселу разговарати главни преговарачи” Београда и Приштине.У дипломатским круговима у Бриселу кажу да се још преговора са Београдом и Приштином око доласка делегација у Брисел, али не искључују да би до састанка могло да дође вех крајем ове недеље.Спекулише се да би до састанка у Бриселу могло да дође након посете председнице Европске комисије, Урсуле фон дер Лајен, која ће са лидерима у Београду и Приштини разговарати 29. септембра.Истовремено, у Бриселу наглашавају да очекују безусловну деескалацију ситуације на терену односно хитно повлачење специјалних полицијских јединица и уклањање блокаде путева не прецизирајући да ли је ”повратак на претходно стање” предуслов за одржавање најављених разговора у Бриселу.Жосеп Борељ упозорава ” и косовске и српске лидере” да су ”у потпуности су одговорни за све ризике по безбедност и благостање локалних заједница и на Косову и у Србији.”На питање Танјуга зашто ЕУ увек користи формулацију ”обе стране” када позива на уздржаност од једностраних акција, када је очигледно ко такве акције спроводи, портпарол ЕУ, Петер Стано, каже да свака тензија на КиМ настаје као ”акција или реакција на нешто”.Стано за Танјуг такође понавља да су сви договори постигнути током десет година дијалога у Бриселу ”валидни” и да их ”нико није укидао нити повлачио”.Да ће и САД овога пута подржати овакав ”дипломатски приступ” ЕУ у решавању још једне кризе на КиМ, најавио је и специјални изасланик САД за Западни Балкана, Габријел Ескобар.Ескобар каже да ће САД користити сваку прилику да ”помогну и подрже напоре ЕУ у постизању договора о нормализацији односа Београда и Приштине”, укључујући и сарадњу њега и Лајчка у разговорима са лидерима и странама у дијалогу.На питање Танјуга да конкретизује америчке кораке у решавању косовског питања, Ескобар каже да САД преко својих амбасада у Београду и Приштини ради на томе да се стране врате за сто у Бриселу, а постигнути договори спроведу.Брисел дакле ове недеље спрема сто за разговор о ситуацији на КиМ, а оно што се чека јесте потврда о доласку учесника.
србија
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2021
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Вести
sr_RS
Sputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdn1.img.sputnikportal.rs/img/07e5/01/16/1124445262_172:0:2903:2048_1920x0_80_0_0_1d495184dca601f1671dda50358cd653.jpgSputnik Србија
feedback.rs@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
србија, србија – политика, косово и метохија (ким), криза на северу ким
србија, србија – политика, косово и метохија (ким), криза на северу ким
ЕУ очекује Вучића и Куртија у Бриселу до краја недеље
12:20 27.09.2021 (Освежено: 12:21 27.09.2021) ЕУ интензивно ради на организовању састанка представника Београда и Приштине у Бриселу на којем би се разговарало о ситуацији на северу КиМ и повратку слободе кретања, а до састанка би могло да дође већ до крај ове недеље, сазнаје Танјуг у Бриселу.
Истовремено, за ову недељу потврђен је и долазак у Брисел америчког специјалног изасланика за Западни Балкан, Габријела Ескобара са једном темом на агенди: ситуација на КиМ.
Након што је из ЕУ више пута поручено да је дијалогу у Бриселу једини начин за решавање тренутне кризе на КиМ, као и свих других отворених питања, шеф европске дипломатије, Жосеп Борељ, најавио је да ће се о ситуацији на Северу КиМ и слободни кретања ”наредних дана у Бриселу разговарати главни преговарачи” Београда и Приштине.
”Оба главна преговарача који долазе у Брисел наредних дана први су позитиван корак. Од кључне је важности да они дођу са мандатом да разговарају о даљем путу и пронађу одржива решења која су у интересу грађана”, стоји у писаном саопштењу Бореља.
У дипломатским круговима у Бриселу кажу да се још преговора са Београдом и Приштином око доласка делегација у Брисел, али не искључују да би до састанка могло да дође вех крајем ове недеље.
Спекулише се да би до састанка у Бриселу могло да дође након посете председнице Европске комисије, Урсуле фон дер Лајен, која ће са лидерима у Београду и Приштини разговарати 29. септембра.
Истовремено, у Бриселу наглашавају да очекују безусловну деескалацију ситуације на терену односно хитно повлачење специјалних полицијских јединица и уклањање блокаде путева не прецизирајући да ли је ”повратак на претходно стање” предуслов за одржавање најављених разговора у Бриселу.
Жосеп Борељ упозорава ” и косовске и српске лидере” да су ”у потпуности су одговорни за све ризике по безбедност и благостање локалних заједница и на Косову и у Србији.”
На питање Танјуга зашто ЕУ увек користи формулацију ”обе стране” када позива на уздржаност од једностраних акција, када је очигледно ко такве акције спроводи, портпарол ЕУ, Петер Стано, каже да свака тензија на КиМ настаје као ”акција или реакција на нешто”.
”Кроз историју дијалога и односа Београда и Приштне видели смо међусобна оптуживања. Зато наглашавамо да се сва отворена питања решавју кроз дијалог коме посредује ЕУ и то се односи на обе стране. То је једни пут напред. У супротом биће стално конфронтација, а ми то не желимо у нашем непосредном суседству”, закључује Стано.
Стано за Танјуг такође понавља да су сви договори постигнути током десет година дијалога у Бриселу ”валидни” и да их ”нико није укидао нити повлачио”.
Да ће и САД овога пута подржати овакав ”дипломатски приступ” ЕУ у решавању још једне кризе на КиМ, најавио је и специјални изасланик САД за Западни Балкана, Габријел Ескобар.
Ескобар каже да ће САД користити сваку прилику да ”помогну и подрже напоре ЕУ у постизању договора о нормализацији односа Београда и Приштине”, укључујући и сарадњу њега и Лајчка у разговорима са лидерима и странама у дијалогу.
На питање Танјуга да конкретизује америчке кораке у решавању косовског питања, Ескобар каже да САД преко својих амбасада у Београду и Приштини ради на томе да се стране врате за сто у Бриселу, а постигнути договори спроведу.
”Ми охрабрујемо лидере да посвете своју енергију дијалогу, а не да га заобилазе, да примене све што су они или њихови претходници договорили у оквиру Бриселског процеса”, каже Ескобар.
Брисел дакле ове недеље спрема сто за разговор о ситуацији на КиМ, а оно што се чека јесте потврда о доласку учесника.