Весела математика македонског пописа: Цену би могли да плате Срби
© Sputnik / Радоје Пантовић Застава Северне Македоније
© Sputnik / Радоје Пантовић
Пратите нас
Број од 1.860.000 пописаних грађана који Заев наводи груба је неистина, и отвара питање како то да број пописаних кореспондира са бројем бирача. Значи ли то да у Северној Македонији не постоји становништво старости испод 18 година, пита се Иван Стоилковић у разговору за Спутњик.
Од 1991. када је број Срба на попису у Македонији драстично смањен, сваки помен новог пребројавања отварао је код српске националне заједнице велики простор за сумње у њихову регуларност. Данас завршен попис, по којем је, ако је веровати Зорану Заеву, пописано 99 посто становништва, Иван Стоилковић, председник Демократске партије Срба у Северној Македонији назива веселом математиком која би у коначном резултату требало не да пружи реалну слику већ да изађе у сусрет очекивањима Албанаца у овој бившој југословенској републици.
„Првог дана после завршетка пописа позвало ме је око 50 људи који живе у стамбеним блоковима у Скопљу, а који уопште нису пописани. Значи, они су ван сваке евиденције. Друго, попис је трајао од 5. до 30 септембра при чему је за 22 дана, по овим бројкама, пописано 75 одсто грађана. Измиче објашњењу како је могуће да за три дана буде пописано осталих 25 одсто становништва. То једноставно није могуће и јасан је показатељ да је цео пописни процес фелеричан и по суштини и по садржини“, наводи Стоилковић који је у више наврата упозоравао на пропусте и нерегуларности пописног процеса у Северној Македонији.
Метиљава држава, метиљав и попис
Сада су, сматра, отворена врата да грађанство сумња не само у пописни процес већ и његове резултате. Сама пописна операција очито је алиби за неке нове процесе којима ћемо, упозорава, у наредном периоду бити сведоци.
Он каже да је већ током израде законских решења било јасно да ће попис бити неадекватан потребама Македоније које су регулисане Охридским споразумом и Уставом Македоније, а који националну заступљеност у Македонији третирају на уставан начин. То значи да би права и обавезе које грађани уживају у Македонији требало да буду у директној зависности од броја припадника националних заједница. Уместо тога, упозорава, донето је метиљаво законско решење које је спровела метиљава државна пописна комисија и метиљави директор државне пописне комисије који нису имали одговор нити на једно питање које им је постављено у вези пописа. Када је Северна Македонија у питању, констатује, онда је све могуће.
Високу цену платиће Срби и Турци
На питање коме би резултати пописа требало да изађу у сусрет, Стоилковић каже да објашњење лежи у уцени коалиционих партнера и албанског блока јер садашња Влада директно зависи од албанских политичких партија.
„Уколико се не изађе у сусрет њиховим захтевима пашће Влада, а онда ће и носиоци јавних и одговорних функција у Македонији завршити у затворима. Улог је велики и цена је велика“, сматра Стоилковић.
О томе колику цену би Срби требало да плате, Стоилковић, каже велику, и то заједно са турском заједницом. Повећање броја Албанаца у Македонији неће бити изводљиво, упозорава, без смањења броја Срба и Турака.
„Не верујем да ће се број допунских Албанаца тражити на другом месту. С друге стране, ми смо на Дан српског јединства, слободе и националне заставе позвали све Србе у Македонији да се обележе и да на неки начин попишу сами себе и укажу на своје присуство у Македонији. И то је био наш попис“
Заев је отворио Пандорину кутију
Коментаришући изјаву премијера Зорана Заева да Северна Македонија у једној руци има НАТО, а у другој попис, Стоилковић каже да је у тој земљи све могуће, те да се људи позивају на неке ствари без реалних аргумената и покрића.
„Јесте Македонија постала чланица НАТО-а али ево ја питам колико су са том чињеницом порасле и инвестиције. Сигуран сам да у Македонији тече супротан процес и да је инвестиција мање него што их је било пре приступања НАТО-у. Такође, не треба заборавити да је Македонија од свог осамостаљења до данас на неки начин чланица НАТО. Само чланство је формалност. Везивати попис становништва за НАТО јесте отварање Пандорине кутије јер Македонија је препуна унутрашњих проблема и попис и његов резултати су процес који би требало да доведе до федерализације Македоније“, закључује Стоилковић.