Шефица Европске комисије: Смањити зависност ЕУ од гаса
© Sputnik / Алексей ВитвицкийУлаз у зграду Европске комисије у Бриселу
© Sputnik / Алексей Витвицкий
Пратите нас
Шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен позвала је пре самита лидера ЕУ на смањење зависности ЕУ од снабдевања гасом, повећање улагања у зелену енергију и заштиту угрожених група становништва.
Ван дер Лајенова је истакла да је „Гаспром“ реализовао дугорочне уговоре са европским партнерима, али „није одговорио на већу потражњу, као што је то било раније“. Да би се смањила зависност од увоза, она је позвала на диверзификацију добављача.
„Цео свет доживљава високе цене енергије. Међутим, постоји специфичност ситуације у Европској унији. Превише се ослањамо на гас, превише зависимо од његовог увоза, што нас чини рањивим. Морамо диверзификовати добављаче, али најважније је да убрзамо прелазак на чисту енергију“, написала је она на Твитеру уочи самита Европске уније 21. и 22. октобра у Бриселу.
Шефица Европске комисије позвала је земље ЕУ да „дају брзи одговор“ својим грађанима, пружајући подршку најугроженијим групама. Она је препоручила да земље заједнице из својих буџета понуде помоћ најсиромашнијим Европљанима који не могу да плате рачуне за струју, пруже ограничену циљану државну подршку или смање порезе везане за енергетику.
The whole world is affected by the energy prices spike.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 20, 2021
Yet there is something specific to the 🇪🇺 situation.
We are too reliant on gas, too dependent on gas imports. It makes us vulnerable.
We need to diversify suppliers but crucially, speed up the transition to clean energy pic.twitter.com/Z8lL9LkSLz
Она је додала да Европска комисија види ризике од затварања фабрика на континенту због растућих цена енергената.
Као један од узрока за тренутни скок цена навела је опоравак светске економије. Међутим, цена „плавог горива“ повећава и цене електричне енергије у ЕУ, констатовала је она.
Европско тржиште гаса последњих месеци прилично осцилира: почетком августа хартијама од вредности за испоруке горива трговало се по цени од 515 долара, док су се до краја септембра оне више него удвостручиле, а прошле недеље на берзи је забележен историјски максимум од 1.937 долара за хиљаду кубних метара. Затим је уследио пад – цене су се мањиле скоро за половину, на испод хиљаду долара.
Стручњаци повећање цене гаса приписују ниском нивоу попуњености складишта гаса, ограниченој понуди главних добављача и великој потражњи природног течног гаса у Азији.
Свој коментар о томе због чега су европски потрошачи за енормне цене гаса одмах оптужили Путина у ауторској емисији „Мој поглед на Русију“ дала је Љубинка Милинчић: